Kampa zve na výstavu disidenta Karla Trinkewitze

Kultura
26. 2. 2016 22:01
Výtvarný umělec, básník a disident Karel Trinkewitz.
Výtvarný umělec, básník a disident Karel Trinkewitz.

Výtvarné dílo básníka, žurnalisty a výtvarného umělce Karla Trinkewitze (1931 až 2014) představuje Muzeum Kampa. Výstava se soustředí na jeho koláže, objekty i práce nesoucí se v duchu lettrismu a snaží se objasnit různorodost jeho přístupů k tvorbě. Muzeum chce výstavou českou veřejnost seznámit s dílem autora, který po podpisu Charty 77 odešel do Německa. Výstava začne v sobotu a potrvá do 22. května.

Ukázka z koláže umělce Karla Trinkewitze."Obsedantní tvůrce, vetešník, básník, dopisovatel, aktivista, novinář, disident, signatář Charty 77, karikaturista a humorista, který byl fascinován písmem, jež se mu stalo fetišem. Ať už v obrazech, kolážích, provokativních dopisech a pohlednicích, které posílal Gustavu Husákovi, či na prknech Umělecké besedy, kde předčítal své aforismy," charakterizuje autora kurátorka výstavy Klára Burianová.

Na počátku Trinkewitzovy tvorby byl jeho velký zájem o slovo v jakékoli podobě. Tištěné v novinách, psané, malované, vystřižené, složené a zase rozebrané, stojící ve větě i samostatné. Stěžejní metodou projevu se Trinkewitzovi stala koláž, v literatuře i ve výtvarném umění. Mnohé z jeho prací se nesly v duchu lettrismu, ve kterém se písmo stává výchozím prvkem produkce.

Miloš Zeman pokřtil 28.listopadu roku 2000 v Praze knihu publicisty Slavomíra Ravika (vlevo) a Karla Trinkewitze (druhý zleva) s názvem Velká kniha o Praze. Vpravo manželka současného prezidenta Ivana Zemanová.Pro Trinkewitze byl velmi důležitý svobodný projev. Aktivně se podílel na protirežimních akcích, působil v okruhu experimentálních básníků okolo Jiřího Koláře a Josefa Hiršala. Stýkal se s řadou disidentů a Václavu Havlovi posílal do věznice kolážované pohlednice s protistátní tematikou. Byl pod neustálým hledáčkem Státní bezpečnosti a po podpisu Charty 77 byl vybrán StB jako adept vhodný pro takzvanou Akci Asanace.

Během té měli být méně známí disidenti, kteří nezpůsobí takový rozruch a mediální reakci v zahraničí, donuceni k opuštění Československa provázenému ztrátou občanství. Trinkewitz se tak v roce 1979 stal exulantem a svůj nový domov našel v Hamburku, kde navázal spolupráci s exilovým i německým tiskem.

Muzeum Kampa se současnou výstavou snaží představit výběr z díla tohoto českoněmeckého básníka a výtvarníka, který v ČR zatím zůstává širší veřejnosti méně známý. Návštěvníci si mohou prohlédnout raná díla vycházející ze surrealismu, asambláže a koláže, jež mají být poctami velkým osobnostem, jako byli Andy Warhol, Marcel Duchamp či Yves Klein, či abstraktně geometrické obrazy, které vystavoval s Klubem konkretistů.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Gust Martin, Facebook, Youtube

Další čtení

V Praze dnes začíná multižánrový festival United Islands of Prague

Kultura
1. 5. 2025

Fušeři, debut ředitele hobbymarketu, vstupují do Divadla na Zábradlí

Kultura
29. 4. 2025
Zlatý svatováclavský dukát

Kolik stojí dukát? Ten svatováclavský se vydražil za skoro osm milionů

Kultura
28. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ