Karlovy Vary <span>vystavují práce</span> Mikuláše a Emily Medkových

Kultura
7. 3. 2008 11:41
Mikuláš a Emila Medkovi
Mikuláš a Emila Medkovi

Mikuláš a Emila MedkoviV karlovarské Galerii umění byla zahájena výstava prací Mikuláše a Emily Medkových - dvou výrazných osobností moderního českého umění, které tvořily nejen tvůrčí, ale i partnerskou dvojici.

Výstavu s názvem Souvislosti, která představuje na šedesát obrazů a fotografií, začal připravovat rodinný přítel Antonín Hartmann a po jeho smrti ji dokončily dcera Medkových Eva Kosáková spolu s Evou Neumannovou. Premiéru měla v galerii v Litoměřicích a pozměněnou reprízu v Oblastní galerii v Jihlavě. Doprovází ji katalog obsahující odborné texty i bohatou obrazovou a textovou dokumentaci. Výstavní soubor přitom nepředstavuje retrospektivu nebo výběr nejlepších děl, odkrývá však nesmírně zajímavý tvůrčí dialog obou autorů: v tom tkví jeho neobvyklost.

Mikulášovi a Emile Medkovým se dařilo naplňovat obecný zákon charakterizující skutečné tvůrčí dvojice - totiž aby žádná z obou individualit nepodlehla druhé a aby se vzájemně inspirovaly. Společná výtvarná aktivita doprovázela Medkovy po celý život a u Emily pokračovala i po Mikulášově smrti. Ona sama ji označila jako „nepřetržitý dlouhodobý dialog a vzájemné ovlivňování a formování".

Emila Medková 1928-1985) patřila mezi nejvýznamnější české fotografy druhé poloviny dvacátého století. Studovala Odbornou školu fotografickou v Praze. Její volná tvorba byla spjata se surrealismem: v raném období s okruhem mladých autorů kolem Karla Teigeho, v závěrečném období s činností Surrealistické skupiny. V letech 1947-1951 vytvářela se svým manželem soubory inscenovaných fotografií, od počátku padesátých let se pak zabývala několika volně se prolínajícími tematickými cykly (například Záznamy, Zavřeno). Na přelomu padesátých a šedesátých let se stala čelní představitelkou informelní fotografie. Náměty nacházela především v Praze, nafotila však i obsáhlé soubory v Paříži a v Itálii.

Emila Medková: Vajíčko (Snídaně)Mikuláš Medek (1926-1974), vnuk Antonína Slavíčka, syn generála Rudolfa Medka a bratr Ivana Medka, absolvoval Střední grafickou školu v Praze. AVU ani VŠUP nedokončil, protože byl po převratu jako syn legionáře a generála z dalších studií vyloučen. Krátce pracoval jako pomocný dělník, pak se příležitostně živil drobnou grafikou nebo restaurováním. Až díky uvolnění politické atmosféry v šedesátých letech byl přijat do Svazu výtvarných umělců a mohla se uskutečnit jeho první výstava (1963); koncem šedesátých let pak vystavoval u nás i v zahraničí. V době nastupující normalizace ho už sužovala nemoc, na jejíž komplikace ve svých nedožitých 48 letech zemřel.

Medkovo dílo se zpočátku opíralo o tradici surrealismu - koncem 40. let tak vznikla řada obrazů magického realismu s biomorfními prvky. Na přelomu 50. a 60. let dospěl přes téma lidské postavy v existenciálním prostoru k abstraktní malbě. Po roce 1960 mohl realizovat některé veřejné zakázky, např. oltářní obraz kostela v Jedovnicích (1963) a křížovou cestu pro kostel v Senetářově (1971), dále pak kompozice pro interiéry kanceláří ČSA v Damašku, Košicích, Paříži, Praze-Ruzyni a New Yorku.

Výstava v Galerii umění v Karlových Varech je přístupná až do 27. dubna.

Foto: Galerie umění Karlovy Vary

Autor: - kul -

Další čtení

V Praze dnes začíná multižánrový festival United Islands of Prague

Kultura
1. 5. 2025

Fušeři, debut ředitele hobbymarketu, vstupují do Divadla na Zábradlí

Kultura
29. 4. 2025
Zlatý svatováclavský dukát

Kolik stojí dukát? Ten svatováclavský se vydražil za skoro osm milionů

Kultura
28. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ