Člověk a společnost v 19. století tváří v tvář katastrofě je letos hlavním tématem 36. ročníku multižánrového festivalu Smetanovské dny, který se uskuteční od 2. do 24. března v Plzni. Ojedinělá přehlídka, která nabídne hudbu, výstavy, divadelní představení, vědeckou konferenci či literární večery, má i letos také tradiční témata, jako je například Bedřich Smetana či vztah k Plzni. Jako dohra loňského projektu Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015 bude mít festival jako jeden z podtitulů i Evropský rozměr.
"Témata katastrof a smrti se prolínají tvorbou umělců. Každý někdy měl nějakou katastrofu, tragédii, smrt či újmu na zdraví a umělci to vykreslují tím, že se tento stav promítá do jejich tvorby a díla," vysvětlila ředitelka pořádající Plzeňské filharmonie Lenka Kavalová letošní téma přehlídky. Festival začne pietním aktem u Smetanova pomníku, hned zahajovací koncert bude patřit k hlavním lákadlům programu. Pod taktovkou dirigenta Kristjana Järviho zahraje lipský MDR Sinfonieorchester, který patří k nejstarším rozhlasovým orchestrům na světě a k nejvíce inovativním souborům v Evropě, řekla Kavalová.
Hudební program Smetanovských dní nabídne 19 akcí, z toho 13 klasických pořadů. Součástí je například konzervatoří každé dva roky pořádaná Smetanovská klavírní soutěž, Divadlo J. K. Tyla uvede představení Libuše, Flamendr, Svěcení jara a pro děti operu Kocour v botách. Dětem je věnováno i představení minioper Jaroslava Uhlíře a Zdeňka Svěráka v podání Dětské opery Praha.
Na festivalu vystoupí Dvořákovo trio, Severočeská filharmonie Teplice, Panochovo kvarteto, pořádající Plzeňská filharmonie či Kühnův dětský sbor. V prostoru návštěvnického centra pivovaru se představí žesťové uskupení Czech Brass. "Na začátku nabídne trochu klasické hudby a postupně projde i k filmové hudbě a zahrají i Hvězdné války," řekla Kavalová.
K dalším lákadlům bude patřit v kostele svatého Jana Nepomuckého dílo Petra Ebena Labyrint světa a ráj srdce s původními texty Jana Amose Komenského v přednesu Marka Ebena a s varhanním doprovodem Ireny Chřibkové. Netradiční součástí bude také takzvaná slam poetry na téma Bedřich Smetana. Přednášející se v tomto žánru snaží být natolik sugestivní a zábavný, aby dosáhl co největšího ohlasu v publiku.
Festival doplňují také výstavy. Od minulého týdne je už v Západočeském muzeu k vidění expozice o požárech, povodních, státních bankrotech, zločinech, úmrtích a jiných katastrofách, které postihly Plzeň a její obyvatele v 19. století. Západočeská galerie připravuje výstavu obrazů Mikoláše Alše, Julia Mařáka a dalších nazvanou Živly v nás. Katastrofa a její obraz v kultuře 19. století.