Lze prodat ukradenou Vlnu? A za kolik?

Kultura
16. 3. 2011 12:30
František Drtikol: Vlna
František Drtikol: Vlna

Fotografie Františka Drtikola Vlna, kterou někdo v neděli ukradl z Uměleckoprůmyslového muzea v Praze, je na otevřeném aukčním trhu neprodejná. Úspěšně zpeněžit by se však možná dala přes soukromé obchodníky a galerie, i když s rizikem. Prodej fotografií se liší od prodeje obrazů v tom, že od fotografií existuje více variant. Bývá tedy složitější dohledat původ a ověřit vzácnost nabízené fotografie. Shodli se na tom odborníci na aukce, které oslovila ČTK. 

Z muzea odcizená verze je pracovní a není signovaná. "Nejslavnější a nejvíce vystavovaná definitivní verze této fotografie je bezpečně uložena v depozitáři muzea," uvedla ředitelka muzea Helena Koenigsmarková. Přesto se zloději teoreticky může podařit i méně vzácnou variantu Vlny úspěšně prodat, i když mimo aukční trh a v zahraničí, domnívá se Jan Skřivánek z odborného serveru Art +. Celkem prý existuje pravděpodobně pět verzí fotografie Vlna z poloviny 20. let 20. století. 

Na malém českém aukčním trhu se fotografiím obecně zatím moc nedaří, a to ani Drtikolovým. Jinak je tomu v cizině. Za oceánem jsou podle Art + sběratelé ochotni zaplatit za Drtikolovy snímky v přepočtu miliony korun. Jedna z Vln se podle Skřivánka prodala loni na červnovém veletrhu Art Basel za miliony korun, za kolik přesně, se neví. Nicméně předtím se tento snímek nabízel v přepočtu za více než 9,5 milionu korun. 

Pojistná hodnota ukradené fotografie je 1 250 000 korun. Podle ředitele aukční společnosti 1. Art Consulting Jiřího Rybáře se tržní cena Drtikolových snímků na českých aukcích pohybuje od 10 tisíc korun až přes více než milion korun. "Záleží na tom, z jakého je fotografie období, jestli je na ní razítko, jestli je autorizovaná, originální a v jaké je kvalitě," řekl ČTK. Na českém aukčním trhu se za nejvyšší cenu, 413 tisíc korun, prodala loni v dubnu Drtikolova figurková kompozice Phantasie z roku 1930. 

Konkrétně Vlnu od Drtikola považuje Rybář za významné dílo, na otevřeném aukčním trhu však nyní nepoužitelné. "Je to neprodejná věc, bude vždycky hledaná i za sto, dvě stě let," dodal Rybář. Podle mluvčí muzea Jany Ulipové existuje podezření, že dílo někdo odcizil na zakázku.

"Ten v uvozovkách nový klient by měl tu fotografii okamžitě vrátit, protože je na uměleckém trhu neprodejná," řekl ČTK Vladimír Lekeš z aukční společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery. Muzeum už dnes zcela zpřístupnilo všechny výstavní prostory. Prázdné místo po zcizené fotografii zaplnili muzejníci posunutím okolních děl. 

František Drtikol (1883-1961) je považován za jednoho z nejvýznamnějších světových fotografů.

Autor: ČTK Foto: archiv

Další čtení

Před Rudolfinem otevřou scénu ke zhlédnutí úvodního koncertu Pražského jara

Kultura
11. 5. 2025

Nový provozovatel zahájí zkušební provoz letního kina v Olomouci

Kultura
9. 5. 2025

Zemřel Jiří Bartoška

Kultura
8. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ