Madona z Veveří visí v Národní galerii. Farnost povolá exekutora

Kultura
18. 2. 2016 16:14
Gotický obraz Madona z Veveří.
Gotický obraz Madona z Veveří.

Národní galerie v Praze nepředala farnosti Veverská Bítýška gotický obraz Madona z Veveří ve lhůtě, která vypršela ve čtvrtek v 17.00. Vyzval ji k tomu na základě pravomocného rozsudku právník farnosti František Severin. V pátek se obrátí na exekutora. Galerie je podle mluvčí Terezy Ježkové připravena dílo předat. Nadále si ale klade podmínky.

Galerie podala proti rozsudku dovolání, které nemá samo o sobě odkladný účinek. Spolu s ním ale podala návrh na odklad výkonu rozhodnutí, o kterém by měl NS rozhodnout, až k němu dovolání spolu se spisem doputuje. Podle Ježkové však návrh není důvodem, proč dosud galerie dílo nepředala. Tím jsou prý chybějící písemná stanoviska Národního památkového ústavu a Krajského úřadu Jihomoravského kraje.

Galerie má podle Ježkové povinnost věnovat obrazu náležitou péči a chránit jej před případným ohrožením či poškozením. "V rámci plnění této povinnosti je Národní galerie nucena trvat na předložení vyjádření příslušných orgánů zabezpečujících dohled nad řádným plněním zákona o státní památkové péči při přemisťování národní kulturní památky," uvedla v prohlášení Ježková. Farnost je spolu s Diecézním muzeem v Brně, kde má být dílo vystaveno, přesvědčena o tom, že všechny podmínky pro předání jsou splněny.

Dílo zatím zůstává v Anežském klášteře v Praze. Tamní odborníci dnes uvedli, že stále čekají na to, až se na ně kvůli transportu obrátí kolegové z brněnského muzea. Sami prý mají připraveny všechny předávací protokoly a pracovníky muzea v Brně informovali o tom, v jakých podmínkách musí být dílo vystaveno.

Farář z Veverské Bítýšky Marek Hlávka naopak řekl, že farnost jakožto soudem určený majitel obrazu galerii kontaktovala opakovaně. Na 9. února dokonce zajistila přepravu specializovanou transportní firmou i policejní doprovod, galerie si ale podle Hlávky kladla stále další podmínky. Pasovala se do role kontrolora, uvedl Hlávka.

Přeprava podobně vzácných historických děl je náročná. Vždy s ním musí jet zástupce majitele jako kurýr. Za přísných bezpečnostních podmínek se převážejí všechna umělecká díla, ta stará stovky let ale vyžadují zvláštní péči. Převážejí se v dřevěných vypolstrovaných bednách s klimatizací buď speciálními nákladními auty se vzduchovým odpružením a klimatizací, anebo letecky.

Bedny musejí být na místě nejméně 24 hodin před transportem, aby se v nich nastavilo příslušné klima. Také po příjezdu na místo si umělecká díla musejí 24 hodin v transportních bednách zvykat na klima výstavních prostor, poté jsou za přítomnosti restaurátorů a kurýrů vybalena a nainstalována na podstavec či do vitrín.

Diecézní muzeum v Brně podle svého ředitele Martina Motyčky udělalo vše potřebné pro splnění přísných podmínek spjatých s uchováváním obrazu, který je národní kulturní památkou a pochází z doby před polovinou 14. století. Je smutné, že sakrální obraz Madony z Veveří musí kvůli jednání Národní galerie v Praze procházet tímto nedůstojným procesem, uvedl dnes ředitel muzea Martin Motyčka.

Národní galerie dostala na předání obrazu lhůtu 30 dní od právní moci rozsudku Městského soudu v Praze. Podle původních výpočtů měla vypršet v pátek, nicméně podle právníka bítýšské farnosti je už lhůta ve skutečnosti od neděle propadlá. Vypočítal to z originálu rozsudku s vyznačenou právní mocí, což je podle něj jediný závazný dokument. Dnešních 17:00 podle něj byla náhradní, nepřekročitelná lhůta.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

V Praze dnes začíná multižánrový festival United Islands of Prague

Kultura
1. 5. 2025

Fušeři, debut ředitele hobbymarketu, vstupují do Divadla na Zábradlí

Kultura
29. 4. 2025
Zlatý svatováclavský dukát

Kolik stojí dukát? Ten svatováclavský se vydražil za skoro osm milionů

Kultura
28. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ