Muzeum vystavuje Warholovy práce, nechybí ani Marylin

Kultura
16. 8. 2016 18:59
Obrázky plechovek polévky od společnosti Campbell Soup Company.
Obrázky plechovek polévky od společnosti Campbell Soup Company.

Do pestrobarevného světa pop-artu přenese návštěvníky výstava Andy Warhol - Výběr z díla, která začala ve Vlastivědném muzeu v Olomouci. Do 16. října je v něm k vidění na 200 výtvarných prací tohoto umělce, který se proslavil jako malíř, grafik, ilustrátor, režisér undergroundových filmů i hudební producent skupiny The Velvet Underground.

Vlastivědné muzeum v Olomouci výstavu uspořádalo ve spolupráci s Gallery of Art Prague. Vystaveny jsou sítotisky, litografie i další Warholova díla. Nechybí slavné portréty Marilyn Monroe, Micka Jaggera či Mao Ce-tunga i obrázky plechovek polévky od společnosti Campbell Soup Company.

Autoportrét.

"Jeho dílo vyzařuje neskutečně pozitivní frekvenci, kterou dokážeme zachytit podobně, jako když navazujeme první oční kontakt s neznámou osobou," řekl kurátor výstavy Miroslav Houška.

Podle ředitele olomouckého muzea Břetislava Holáska má výstava potenciál přilákat nejen starší lidi, kteří dospívali v 60. letech, ale i současnou mládež. "Proto připravujeme od září k výstavě edukační program pro druhý stupeň základních škol. Na návštěvníky čeká i originální warholovský fotokoutek a pro nejmladší jsou připraveny omalovánky," dodal.

Americký umělec rusínského původu (1928 až 1987) se stal ikonou jedné výtvarné a hudební generace. Své sítotisky produkoval masově, pomáhal tak měnit pohled na umění. Náměty často čerpal ze všedního života a populární kultury.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Švancara Petr

Další čtení

ilustrační obrázek

Odvaha vstoupit: Noc kostelů znovu oživí sakrální památky regionu

Kultura
25. 5. 2026
ilustrační obrázek

Divadlo jako terapie: Novinka Slováckého divadla míří mimo jeviště

Kultura
25. 5. 2026
Tao Okamoto a Virginie Efira

Zlatou palmu v Cannes získalo drama rumunského režiséra Cristiana Mungia Fjord

Kultura
23. 5. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ