Ne populismu. Chalupeckého cena má pět finalistů

Kultura
21. 3. 2013 12:01
Letošními finalisty Ceny Jindřicha Chalupeckého jsou (zleva) Richard Nikl, Aleš Čermák, Daniela Baráčková a Dominik Lang.
Letošními finalisty Ceny Jindřicha Chalupeckého jsou (zleva) Richard Nikl, Aleš Čermák, Daniela Baráčková a Dominik Lang.

Letošními finalisty Ceny Jindřicha Chalupeckého jsou Daniela Baráčková, Aleš Čermák, Dominik Lang, Václav Magid a Richard Nikl. Mezinárodní porota je vybrala z mladých výtvarníků, kterých se letos přihlásilo 79, což je nejvyšší počet ve více než dvacetileté historii soutěže. Cena se letos vrací do Veletržního paláce, který na podzim představí práce finalistů a bude hostit i listopadové vyhlašování vítěze.

Organizátoři soutěže informovali, že nově se bude výstava finalistů konat společně s expozicí loňského laureáta Vladimíra Houdka. Finalisté se veřejnosti opět představí od května do září nejen v Praze, ale i v Brně, Českých Budějovicích, Ostravě a Plzni. Vybrala je porota, které potřetí předsedá kurátor MoMA v New Yorku Christian Rattemeyer.

"Porota se rozhodovala nepopulisticky a ocenila opravdu výjimečné umělecké výkony autorů, kteří mají svými riskantními projekty někdy malou šanci prosadit se na veřejnosti," řekla předsedkyně Chalupeckého společnosti Lenka Lindaurová.

Výstava Nezapomeňte na květiny finalisty Václava Magida.Daniela Baráčková porotu přesvědčila prací s nejrůznějšími médii. Vytváří akce, videa, obrazy, instalace a ve svých projektech tematizuje své osobní prožitky. Intuitivním zprostředkováním zdánlivě jednoduchých událostí či pohnutek vytváří inscenovaná díla s obecným přesahem. Autor, editor a zakladatel nezávislého nakladatelství Ausdruck Books Aleš Čermák porotu zaujal svým zájmem o téma komunikace, jímž se zabývá v hlubší rovině, než je zdánlivě aktuální elektronická komunikace.

Dominik Lang je ve finále již potřetí. Podle poroty je jedním z nejslibnějších mladých umělců v Česku i na mezinárodní scéně. Ve svých instalacích znovu uvažuje nad modernistickou tradicí a kombinuje ji se současnými způsoby prezentace.

Václav Magid se dostal do finále podruhé, byl vybrán především na základě svých posledních projektů, v nichž analyticky zkoumal vzájemné pozice umění, filozofie, estetiky a sociální sféry. Richard Nikl je veřejnosti zatím málo známý, fascinuje ho radikální nahodilost technologických sítí, nekonečný proud obrazů a nepřetržité obměňování digitálního materiálu, které od základů proměňuje uvažování o původu a odkazování.

Vítěz získává 100 tisíc korun na uspořádání výstavy, letos znovu v Národní galerii, která se ke spolupráci s Chalupeckého společností vrátila po 12 letech. Laureát také získá šestitýdenní stipendijní pobyt v New Yorku a vystaví svoji tvorbu v galerii některého z Českých center.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Monika Hlaváčová / MAFRA / Profimedia

Další čtení

Hip Hop není jen hudebním žánrem, patří k němu i styl oblékání, mluvy či tance

Kultura
4. 5. 2025
ilustrační foto

Lady Gaga přilákala na Copacabanu 2,1 milionu fanoušků

Kultura
4. 5. 2025

Smetanova Litomyšl bude opět mít doprovodnou scénu Festivalové zahrady

Kultura
2. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ