Prezident Miloš Zeman udělí při příležitosti státního svátku 28. října státní vyznamenání in memoriam sochařce Marii Uchytilové, která je autorkou sousoší 82 zavražděných lidických dětí. Sochařka si podle něj vyznamenání zaslouží zejména za svou celoživotní práci. Prezident to v sobotu uvedl v Lidicích při pietní vzpomínce u příležitosti 71 let od vyhlazení obce nacistickými vojáky.
Uchytilová pracovala na pomníku 82 lidických dětí bez objednávky, z vlastního popudu, a to až do své smrti v roce 1989. Své životní dílo však v Lidicích nikdy nespatřila. První třicítka soch byla instalována až v roce 1995, poslední postavy o pět let později. "Nejkrásnější a současně nejsmutnější pomník, který jsem v životě poznal, je pomník lidických dětí," prohlásil Zeman. Přihlížející jeho rozhodnutí ocenili bouřlivým potleskem. "Na to jsme velmi dlouho čekali," poděkoval mu ředitel památníku Milouš Červencl, který mimo jiné vyzdvihl jeho podporu lidickému památníku v dobách, kdy byl Zeman předsedou vlády.Pietního aktu k 71. výročí vypálení Lidic se v teplém a slunečném počasí zúčastnily stovky lidí. Tradičně byl dlouhý průvod se smutečními věnci, který trval téměř hodinu. Na pietě byla řada politiků, velvyslanců, ale i obyvatel a pozůstalých z Lidic, kteří tragédii přežili.
Lidice nacisté vypálili 10. června 1942. Důvodem bylo domnělé spojení jednoho z lidických obyvatel s atentátem na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.
V obci bylo zastřeleno 173 mužů, ženy byly internovány v koncentračním táboře a děti, kromě několika vybraných na poněmčení a batolat do jednoho roku, zavraždili nacisté plynem ve vyhlazovacím táboře. Celkem zemřelo 340 lidických obyvatel. Po ukončení války se do vlasti vrátilo 143 lidických žen a 17 dětí.
Nejkrásnější pomník je lidický, přiznal Zeman. Vyznamená sochařku
Kultura
15. 6. 2013 14:28
Akademická sochařka Marie Uchytilová-Kučová při práci na návrhu pomníku lidických dětí, které byly násilně vyrvány svým matkám a umučeny německými nacisty v polském Chelmu.
Autor: ČTK Foto: ČTK