Dosud neznámé skvosty barokního církevního umění, výtvory lokálních umělců i významná díla slavných autorů Petra Brandla, Matyáše Bernarda Brauna a Jana Blažeje Santiniho-Aichla představí výstava Vznešenost & Zbožnost, Barokní umění na Plzeňsku a v západních Čechách. Jako část projektu Evropské hlavní město kultury (EHMK) ji připravila ve výstavní síni Masné krámy Západočeská galerie v Plzni. Nabízí v ní pohled na umění, jež vznikalo v regionu od počátku 17. do druhé poloviny 18. století, řekl spoluautor výstavy Štěpán Vácha.Některé exponáty uvidí lidé poprvé, některé představovaly překvapení pro autory výstavy. Například v koutě jednoho z plzeňských kostelů se podařilo najít oltářní obraz od Jana Kryštofa Lišky vytvořený pro kostel sv. Václava v Plasích. Obraz byl přes 60 let považovaný za ztracený, řekl Vácha.
Expozice obsahuje obrazy a sochy, monstrance, mešní poháry, dřevořezby, spodní roucho duchovního nebo drahocenný želvovinový oltář původně z plaského konventu. Unikátem je podle Váchy soubor 12 obrazů světců malovaných na lasturách či portrét stavebníka chrámu v Kladrubech opata Maura Fintzgutha, jehož podoba nebyla známá.
Část expozice se věnuje významnému klášteru v Plasích a přináší i několik předmětů se znakem jednoho z nejvýznamnějších tamních opatů Evžena Tyttla - jeho osobní flakon na parfém, hodiny, tabatěrku na šňupací tabák či menší zvon."My jsme si uvědomovali, jsou tady velká jména, velcí umělci - Jan Blažej Santini, architekt, Matyáš Bernard Braun, sochař a Petr Brandl, malíř. A říkali jsme si, že tato jména chceme na výstavě. Snažili jsme se vyvážit ta velká jména, velká špičková díla s těmi díly lokálních umělců a představit baroko jako mnohovrstevnatý fenomén v západních Čechách," řekl Vácha. Několik vystavených předmětů bylo ve špatném stavu a prošlo restaurováním a péčí konzervátorů.
Barokní památky a umění Plzeňského kraje patří k základním programovým směrům projektu EHMK. V létě připomněl baroko festival 9 týdnů baroka, který do různých míst kraje přilákal přes 12 tisíc návštěvníků. Téma baroko by chtěl tým organizující projekt EHMK využít v menší míře i příští rok.
Výstava, do níž zapůjčilo díla plzeňské biskupství plzeňské, Královská kanonie premonstrátů na Strahově, Národní galerie v Praze, Národní památkový ústav, soukromí vlastníci i muzea a galerie ze západu Čech, potrvá do 20. března 2016.
Nová výstava v Plzni představuje skvosty barokního umění
Kultura
28. 10. 2015 14:00
Petr Brandl Křest Krista 1715–1716.
Autor: ČTK Foto: ČTK , Youtube