Opravené obrazy křížové cesty se vrací do rumburské Lorety

Kultura
19. 3. 2017 18:50
Loreta Rumburk si letos připomíná 310 let své existence.
Loreta Rumburk si letos připomíná 310 let své existence.

Obrazy křížové cesty se po restaurování vracejí do klenuté chodby Lorety Rumburk. U velkých pláten z konce 19. století se už konají předvelikonoční pobožnosti, které vyvrcholí na svatý týden, kdy památku ve Šluknovském výběžku navštěvují stovky věřících z Česka i Německa.

Cyklus křížové cesty namaloval Josef Maschke z Rychnova u Jablonce nad Nisou v roce 1893. "Plátna napnutá na špatně provedeném rámu nebyla nikdy restaurovaná. Malíř Martin Martan musel nejprve zachránit malbu, protože hrozilo, že obrazy opadají. Kromě toho se obnovy dočkaly i jednotlivé rámy," řekla projektová manažerka děkanství Rumburk Klára Mágrová.

Obnova obrazů, které nejsou památkově chráněny, začala roku 2015, kdy byly restaurovány první tři obrazy včetně rámů. V roce 2016 nechalo děkanství obnovit šest dubových rámů. "Letos se restaurovalo zbývajících deset obrazů, které budou požehnány v rámci slavností v září," uvedla Mágrová.

Restaurování obrazů širokých přes dva metry a vysokých půl druhého metru stálo zhruba 450 tisíc korun. Na letošní práce za 313 tisíc korun farnost získala peníze z Česko-německého fondu budoucnosti a od dárců z Německa.

Obrazy křížové cesty se po restaurování vracejí do klenuté chodby Lorety Rumburk.

Všechny obrazy si návštěvníci mohou prohlédnout už nyní. Umístěny jsou zatím v jedné části křížové chodby, druhá se bude ještě letos opravovat tak, aby vše bylo připraveno na Loretánské slavnosti.

Památka si letos připomíná 310 let své existence. Loretánská kaple Panny Marie byla dostavěna a posvěcena 15. září 1707. Otevřena věřícím byla Loreta i v době komunismu, tehdy nešly žádné peníze do oprav. "Následky toho neseme dodnes. Opravy začaly v roce 1996 a stály už zhruba 26 milionů korun. Rozsah prací vždy záleží na penězích od státu a dárců," uvedla Mágrová.

Z celkového počtu 14 tisíc návštěvníků za rok jich je zhruba 40 procent z Německa. Ačkoli je Loreta otevřena celoročně, sezona začíná tradičně až Velikonocemi. "Od 3. března do 7. dubna vždy v pátek probíhají pobožnosti křížové cesty a u jednotlivých zastavení se farníci modlí. Škaredá středa 12. dubna bude patřit nevěřícím, kteří mohou přijít a seznámit se s tím, co je křížová cesta. Půjdeme do kaple Svatých schodů a povíme zájemcům o tom, jak to bylo s ukřižováním Ježíše," uvedla Mágrová. Návštěvníci uvidí také pašijový betlém. Jedno ze zastavení křížové cesty je ztvárněno sochařsky a je součástí kaple Svatých schodů.

Rumburská Loreta s milostnou sochou Černé madony loretánské z roku 1694 byla významným mariánským poutním místem pro severní Čech a Lužici. Od roku 1950, po násilném zrušení rumburského kapucínského kláštera, se tam dále konaly mše, Loreta ale byla pro návštěvníky přístupná jen příležitostně a chátrala. Roku 1964 byla prohlášena za kulturní památku. Od roku 2007 jsou památkově chráněny také čtyři oltáře v ambitu.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Lucie Pařízková

Další čtení

V Praze dnes začíná multižánrový festival United Islands of Prague

Kultura
1. 5. 2025

Fušeři, debut ředitele hobbymarketu, vstupují do Divadla na Zábradlí

Kultura
29. 4. 2025
Zlatý svatováclavský dukát

Kolik stojí dukát? Ten svatováclavský se vydražil za skoro osm milionů

Kultura
28. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ