Plzeňské muzeum vystavuje grafiky písničkáře Boba Dylana

Kultura
15. 9. 2017 20:30
Výstava On the Road.
Výstava On the Road.

Výstavu 51 grafických prací muzikanta a nositele Nobelovy ceny Boba Dylana mohou vidět od pátku návštěvníci Západočeského muzea v Plzni. Expozici On the Road uspořádal galerista Zdeněk Kočík, který provozuje Gallery of Art Prague (GOAP) na Staroměstském náměstí. Jde o jeho skici, které si kreslil tužkou při svých cestách po venkově, řekl Kočík. Výstava potrvá do 12. listopadu.

GOAP, která trvale vystavuje díla Andyho Warhola, Salvadora Dalího či Alfonse Muchy a má podle Kočíka stejnou návštěvnost jako Národní galerie (asi 180 tisíc lidí ročně), koupila 56 grafických listů z 99kusové série od partnerské Halcyon Gallery London. "Všechny jdou Dylanem podepsané, každá má certifikát. Přemluvili ho (galerie), aby udělal barevné návrhy, a oni z toho vytvořili limitovanou sérii 295 kusů od každého obrazu," uvedl Kočík. Podle něj jsou barevné grafiky, hlavně z amerického venkova a z Francie, nabité pozitivní energií a dobrou náladou. V historickém sále muzea, kde stále hraje výběr Dylanových písní, jsou ještě vystavená písničkářova alba a několik fotografií Alana Pajera z pražského koncertu v roce 2005, kdy věnoval Václavu Havlovi kytaru s podpisem.

Obraz Boba Dylana."Dylan je pořád na cestě. Maluje úplně obyčejné věci a tvrdí, že se u toho úžasně uvolňuje," řekl. Od 50. do 80. let vytvořil asi 300 kreseb. Výstavu už mohli zhlédnout lidé v Praze na Staroměstské radnici, kde bylo o pět grafik více a kam přišlo během tří měsíců na 50 tisíc lidí. Z Plzně zamíří putovní expozice v lednu do Bangkoku, po třech měsících do Kataru. V GOAP podle Kočíka není pro grafiky místo.

Šestasedmdesátiletý umělec výrazně ovlivnil populární hudbu po světě. V jeho nekonvenčních textech jsou patrné politické, sociální, filozofické a literární vlivy. Byl prvním muzikantem, který získal Nobelovu cenu, což se stalo nejradikálnějším rozhodnutím Švédské akademie od roku 1901. Písničkář, který žije v karavanu, publikoval básně a beletrii, například sbírku básní a memoáry. Věnuje se také malování a kreslení, největší výstavu měl loni v Londýně. Dylanových desek se prodalo po světě 125 milionů kusů, napsal přes 600 původních skladeb, které převzaly světové kapely, a vydal 36 studiových a 11 koncertních alb.

Kočík, plzeňský rodák, pořádá v Západočeském muzeu každým rokem jednu velkou výstavu. "Byli tu Saudek, Warhol, Dalí, bratři Saudkové," uvedl galerista. Na šest výstav přišlo do Plzně celkem přes 100 tisíc lidí. "Vždycky přitáhnou lidi a je to vlastně promo pro muzeum," řekla mluvčí muzea Romana Němečková. Na Dylana očekává do 10 tisíc návštěvníků. Muzeem přitom ročně projde asi 90 tisíc lidí.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Krumphanzl Michal, AP/Kirsty Wigglesworth

Další čtení

Slovenský fotograf Robert Vano zahájil jeho autorskou výstavu a současně pokřtil novou knihu, 6. května 2025, Praha.

V Tančícím domě bude do října retrospektivní výstava fotografa Roberta Vana

Kultura
6. 5. 2025
ilustrační foto

Do aukce míří posvátné šperky. Našli je s Buddhovými ostatky. Indie se bouří

Kultura
6. 5. 2025
Zámek Veleslavín

Nechcete zámek Veleslavín? Za 300 milionů. Praha měla zájem, ale zadarmo

Kultura
6. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ