V improvizovanou galerii se dnes změnila jednací síň Krajského soudu v Ostravě, který se začal zabývat prodejem šesti padělků obrazů světových autorů v hodnotě 40 milionů korun. Jako důkazy předseda senátu nechal zajištěné falzifikáty přinést a zapisovatelka jimi vyzdobila jinak fádní místnost. Na okenním parapetu tak vedle sebe ležela například falza děl Marka Chagalla či Vasilije Kandinského.
Ostravskému sběrateli se soubor "unikátních" děl pokusili koncem září 2009 prodat podnikatel Miroslav Simon a prezidentský kandidát z počátku 90. let Jiří Včelař Kotas. Ten ale dnes k soudu nepřišel a ukrývá se na neznámém místě. Soud proto proti němu vede řízení jako proti uprchlému.
Podle obžaloby dvojice obrazy Marka Chagalla, Vasilije Kandinského, Ernsta Ludwiga Kirchnera, Maurice De Vlamincka, Georgese-Pierra Seurata a Kazimira Maleviče získala v padělatelské dílně na Plzeňsku a 24. září 2009 s nimi přijela do ostravské Galerie Chagall. Tam se setkali s místním sběratelem, který o díla měl zájem.
Pravost obrazů tehdy posuzoval šéf galerie Petr Pavliňák. "Zájemce mě oslovil jako soudního znalce," vysvětlil Pavliňák ČTK. Dodal, že během krátké chvíle všechny kusy označil za padělky. "Podle mého názoru nebyly moc zdařilé," řekl. Dodal, že vycházel především z použitých materiálů. "Pokud by se jednalo o originály, byla by to díla světového významu. Vznikly postupně během 60 let. U všech ale byly použity stejné barvy a materiál. To poukazovalo na fakt, že všechny namaloval jeden člověk," vysvětlil Pavliňák.
Simon od počátku obvinění odmítá. Tvrdí, že obrazy prodával v domnění, že jde o originály. Dnes u soudu Simon, který je ve vazbě, odmítl vypovídat. Řekl pouze, že jde o provokaci ze strany policie. Ve vazbě je podnikatel především kvůli druhému pokusu o prodej falešných obrazů. Druhou kauzou by se měl zabývat plzeňský soud.