Na dvě výročí, sedmdesát let od konce druhé světové války a dvacet let od ukončení bojů v bývalé Jugoslávii, upozorňuje nová výstava výtvarníka Jiřího Sozanského Mezní situace v Galerii Středočeského kraje (GASK) v Kutné Hoře. Projekt vychází ze studia dokumentárních materiálů, deníkových záznamů, dobových výpovědí a z autentických zážitků autora z míst, kde se tragédie odehrávaly. Jde o Terezín, Osvětim, Buchenwald, Sarajevo, Mostar. Expozice se pro návštěvníky otevře v sobotu a potrvá do 25. října, sdělila Petra Bartušková z galerie.
Rozsáhlá výstava prezentuje autorovy klasické kresby a grafiky, výtvarné instalace a objekty i bronzové plastiky. Sozanský se podle GASK ve své tvorbě vyjadřuje řečí zápasu, boje, tlaku i protitlaku k dobově aktuálnímu i nadčasovému tématu zhroucení osvícenských hodnot mravního řádu a jejich nahrazení zuřivým popravištěm svědomí.
Výstava Mezní situace není jen novou prezentací Sozanského díla, ale především jeho životní výpovědí. "Svou nepohodlnou kritičností a neochotou smířit se s plíživými podobami zla a jeho věrného sluhy lhostejnosti je Jiří Sozanský trnem v oku lidí, kteří by raději odvraceli zrak od toho, z čeho se rodí netolerance a genocidní násilí," stojí v pozvánce na výstavu.
Sozanský se narodil v roce 1946 v Praze. Vyučený zedník později studoval Akademii výtvarných umění v Praze. Od roku 1973 se věnuje malbě, kresbě, plastice, grafice, instalacím a environmentům a filmovým dokumentům. Od roku 1976 uskutečnil přes padesát samostatných výstav, v roce 1988 získal stipendium v New Yorku. Svými díly je zastoupen ve veřejných i soukromých sbírkách. Je členem Spolku výtvarných umělců Mánes a Sdružení českých umělců grafiků Hollar.