Národní muzeum v pražském Muzeu Bedřicha Smetany představí od 24. června celek scénických a kostýmních návrhů Františka Kysely ke Smetanovým operám. Expozice s názvem František Kysela a Smetanovy opery nabídne do 29. února příštího roku kolekci smetanovských scénografií k osmi operám, které uvedlo Národní divadlo v rámci oslav stého výročí narození skladatele v roce 1924. Za pořadatele o tom informovala Tereza Petáková.
Jako jediný výtvarník v dějinách Národního divadla získal Kysela (1881 - 1941) možnost vytvořit takto rozsáhlý a celistvý výtvarný projekt. "Vystavovaný soubor návrhů otvírá jedinečnou možnost k pochopení vzniku moderní smetanovské scénografie. Vypovídá o vývoji jevištního výtvarnictví v počáteční etapě samostatné Československé republiky a je dodnes pro mnoho následujících výtvarníků základem a inspirací ve scénování Smetanových oper," uvedla kurátorka Muzea Bedřicha Smetany a autorka výstavy Kateřina Viktorová. Výstava prezentuje tyto unikáty poprvé jako ucelený soubor.Oslavy stého výročí narození Bedřicha Smetany v roce 1924 byly projevem úcty národa a souvisely i s vlastenectvím počátečního období první republiky. Jubileum se zapsalo do celorepublikového kulturního dění, neboť oslavné akce zasahovaly do všech oborů umění a byly završením dosavadního celonárodního uznání Smetanovu odkazu. Největší pozornost se upínala k jádru oslav - slavnostnímu cyklu v Národním divadle. V něm mezi 23. dubnem a 12. květnem zazněly v chronologickém pořadí všechny Smetanovy opery. Posloupnost nedodržela jen opera Libuše, jejíž premiérou 12. května 1924, v den 40. výročí skladatelova úmrtí, slavnostní cyklus vrcholil.
Inscenace byly dílem tvůrčí trojice Otakar Ostrčil (dirigent), Ferdinand Pujman (režisér) a František Kysela (výtvarník) a přinesly moderní způsob práce, kdy všechny složky tvořivě spolupracují a jedna ovlivňuje druhou.