Ředitelka Galerie Středočeského kraje (GASK) Jana Šorfová stále nevysvětlila, proč opsala pasáže svého projektu, díky němuž byla do funkce vybrána. Vyjádřila se pouze k hromadnému odchodu zaměstnanců a zaujala stanovisko k podpisu bývalého ředitele galerie Jana Třeštíka pod nelegálním povolením vývozu obrazu od Pabla Picassa z České republiky.Krizová situace v GASK dostoupila vrcholu. Galerii opouští šest klíčových pracovníků - tedy všichni kurátoři, lektoři a produkční, včetně šéfkurátora Ondřeje Chrobáka. Důvodem jsou napjaté vztahy s paní ředitelkou, která nedokázala podat zřetelné stanovisko k obvinění z plagiátorství. Kurátoři se poohlížejí po jiném zaměstnání, přislíbeno prý nic nemají. "S paní Šorfovou spolupracovat rozhodně už nikdy nebudu," prohlásil Chrobák.
Ředitelka na celou situaci zareagovala prohlášením, že složitá personální situace v galerii byla ještě před jejím příchodem. Upozornili ji na to prý zástupci kraje i její předchůdce ve funkci Jan Třeštík. "Než jsem nastoupila do instituce, tak jsem byla informována, že jsou tady nějaké problémy. Věděla jsem, že jdu do nějakého rizika," řekla Šorfová. Po nástupu do vedení galerie si zjišťovala, jaké jsou zvyky lidí, některé ji prý překvapily. "Samozřejmě ta instituce se střemhlav otevřela a má dobrou vizi, ale na některých věcech se nepracovalo," dodala. Situaci dnes podle ní přijel do Kutné Hory řešit krajský právník, aby byl odchod pracovníků podle zákona.
"Personální záležitosti jsou věcí ředitele, kraj do nich zatím nebude zasahovat," reagoval na informace o hromadném odchodu pracovníků galerie středočeský hejtman David Rath. Podobně se vyjádřila i mluvčí hejtmanství Berill Mascheková, podle níž musí situaci řešit Šorfová. "Vedení kraje nezasahuje do personálního obsazení pracovníků jím zřizovaných příspěvkových organizací," podotkla. Případem údajného plagiátorství se zabývá středočeský krajský úřad. Rath minulý týden novinářům řekl, že odbor kultury k případu shromažďuje všechny potřebné informace včetně odborného posouzení. Podle těchto závěrů se bude dále rozhodovat. Šorfová uvedla, že s krajským úřadem pravidelně komunikuje. "Dodala jsem všechny materiály, které jsem měla dodat, a samozřejmě jsme v kontaktu," uvedla.
Co se týče nelegálního vývozu Picassova obrazu Sedící žena, Třeštík již v minulosti přiznal, že pochybil, nebylo to ale prý úmyslné. Nešlo podle něj o žádný pokus o nelegální vývoz, ale o úřední pochybení.
"Já myslím, že jak Honza dělal všechno v rychlosti, tak mu některé věci unikaly," uvedla k případu Šorfová. Uvedla, že ji s Třeštíkem spojuje dlouholeté přátelství a že si v minulosti radili. "Je to škoda, že se ty věci takhle zamotávají," dodala. Třeštíkovo obvinění i současná složitá personální situace, kdy galerii opouštějí klíčoví lidé, podle ní vrhají na celou instituci špatné světlo.