Většina z nás zná dílo úspěšného českého výtvarníka Adolfa Borna především z jeho četných knižních ilustrací nebo populárních filmových animací. Galerista Miroslav Lipina měl to štěstí, že se s ním znal osobně přes třicet let. Jak na něj vzpomíná?
Setkání s Adolfem Bornem bylo vždy velkým osobním zážitkem. Byl velmi příjemný, vše, co slíbil, dodržel. Osobně jsem ho znal třicet let a už v roce 1977 jeho karikatura figurovala vedle jména mé manželky na našem svatebním oznámení. Postupně jsem mu instaloval mnoho výstav ještě v galeriích, jako byla Mladá Fronta, Hollar... a v roce 1989 pak velkou výstavu v Mánesu.
Když jsem si otevřel v roce 2000 vlastní Galerii La Femme, od počátku jsme spolupracovali. Rád nám maloval akvarely a pastely na naše výstavy známé pod názvem "Domácí úkoly". Vždy, když jsem k němu šel pro nový akvarel, říkával: "Pane Lipino, važte si toho, jste jediný galerista, kterému maluji obrázky na zakázku". A vždycky se mě ptal, kde jsme s galerií cestovali, protože sám rád cestoval, a jaký bude další úkol. V rámci těchto "úkolů" vytvořil mnoho skvělých akvarelů a pastelů, například Autoportrét z roku 2007, Vyhlazení manžela žehličkou z roku 2008 (Žena v zajetí techniky), Cestou na Klondajk z roku 2009 (Žena v pohybu), Pozdrav z Kerska z roku 2014 (Pocta Bohumilu Hrabalovi) nebo Zimní radovánky z roku 2015 (Zimní sporty) a další. Poslední jmenovaný vyšel v jedné německé učebnici pro děti.
Měl jsem také tu čest jet s ním a dalšími grafiky ze spolku Hollar v čele s profesorem Františkem Dvořákem několikrát do Paříže, kde jsem jim instaloval výstavy. Byl to úžasný zážitek poslouchat profesora Dvořáka a pana Borna, jak vyprávějí o umění, architektuře a také o Rakousku-Uhersku, protože jak známo, Adolf Born byl nadšený monarchista.
Adolf Born nikdy umřít nemůže, protože po něm zbyla obrovská umělecká stopa. Sběratele má v Turecku, Řecku, Francii, Rakousku ... Ptáte-li se mě na růst cen jeho děl, tak odpovím jednoznačně. Vzhledem k tomu, že ceny jeho grafik rostly během jeho života, zvlášť v posledních letech, tak nyní porostou zcela jistě a o jeho pastelech, akvarelech a olejích ani nemluvím. Už nyní, pár dnů po mistrově smrti vzrostl zájem o jeho grafiky. A myslím si, že to ani není tak, že by zájemci kalkulovali, ale že chtějí mít kousek vzpomínky na tohoto jedinečného autora i u sebe doma.
Vzpomínky dalších Bornových kolegů v časopise TÝDEN, který vyjde v pondělí 30. května.