Výstavu Poklad Romů otevře ve čtvrtek Muzeum romské kultury v Brně. Tvoří ji téměř 400 exponátů. Odhalí historické unikáty ze zlata a stříbra, představí také šperky současných romských designérů z celé Evropy.
Výstava představuje jak šperky samotné, tak jejich symboliku. Šperk má totiž v romské kultuře nejen funkci dekorativní, ale také velký duchovní význam. "Hodnota romského šperku nespočívá pouze v majetku. Podle Romů je v něm ukrytá i ochranná síla, má tedy i funkci amuletu. Skutečný poklad, je tedy skrze zlatý a stříbrný šperk odhalit oblast duchovní," uvedla ředitelka muzea a kurátorka výstavy Jana Horváthová.
Mezi nejcennější exponáty patří křestní medailon s podobiznou Marie Terezie z 18. století, ten také patří k nejstarším. Významný je i zlatý prsten, podle nějž se poznávali koňští handlíři. Byl součástí majetku, který česká romská rodina uschovala u známých před odchodem do internace za druhé světové války.
Kromě historických šperků výstava představuje také deset romských designérů a šperky současných tvůrců. Návštěvníci si tak mohou prohlédnout například tvorbu Moniky Vontszemüové. Slovenská módní návrhářka vytvořila například kolekci pozlacených šperků pro finalistky Miss Slovensko. K vidění jsou také plastové šperky z dílny Nicole Taubingerové, které zahajovaly mezinárodní bienále šperku v Pekingu v roce 2015, i její raná a současná tvorba.
Výstava potrvá do konce dubna. V doprovodném programu jsou dílny pro děti i dospělé, taneční i výtvarné workshopy.
Muzeum romské kultury je jedinou institucí v Evropě, která dokumentuje kulturu Romů. Své sbírky řemesel, umění, textilu či fotografií uchovává v depozitářích, ale také je prezentuje pro veřejnost. Výstava Poklad Romů tak navazuje na stálou expozici s názvem Příběh Romů.