Fronty stojí i ve všední dny na výstavu čínského výtvarníka Aj Wej-weje před budovou Královské akademie výtvarných umění v Londýně. Divácký úspěch výstavy odpovídá i ambicím nejrozsáhlejší retrospektivy, které se slavný umělec v Británii dočkal.
Výstava, kterou je podle listu The Daily Telegraph prostě "nezbytné vidět", plně odpovídá buřičské pověsti 58letého výtvarníka, jenž byl v Číně před čtyřmi lety vězněn a nakonec dostal vysokou pokutu za údajné daňové úniky. "Všechno je umění, všechno je politika," řekl Aj v jednom z rozhovorů a jeho výstava tento postoj jen potvrzuje.Aj Wej-wej měl v Británii vždy prominentní místo. Vystavoval v roce 2010 v galerii Tate Modern svůj monumentální projekt složený ze sto milionů slunečnicových semínek, který mu zajistil mezinárodní slávu. V roce 2012 navrhoval letní pavilón galerie Serpentine v Kensingtonských zahradách. Pavilón, který funguje jen přes léto, vždy navrhují nejlepší světoví výtvarníci a architekti. Aj ale musel stavbu pavilónu tehdy řídit přes Skype, protože nemohl vycestovat z Číny.
I nynější retrospektivu z velké části připravoval na dálku, protože pas dostal zpět teprve letos v červenci. Zjevně ale nemyslel na to, zda se zase bude moci vrátit do Číny a kritiku režimu nijak neotupil.
Expozice zahrnuje díla z období po roce 1993, kdy se Aj vrátil po deseti letech prožitých v New Yorku zpět do Číny. Některé objekty jsou vystaveny poprvé, například Ostatky, porcelánová replika kostí vykopaných na místě pracovního tábora z 50. let, kde byl internován jeho otec. Jiné plastiky, například bezpečnostní kamera z mramoru, byly již na předcházejících výstavách.Vizuální účinek vystavených objektů obvykle zdůrazňuje i "příběh" použitých materiálů. Platí to i pro klíčový exponát Straight 2008-12 (Rovný 2008-12), což je 90tunový objekt na podlaze výstavní síně složený z ocelových výztuh do betonu. Aj je posbíral v troskách budov po ničivém zemětřesení v S´-čchuanu v roce 2008. Z ručně narovnaných prutů sestavil pomník desetitisícům obětí zemětřesení. Ve stejném sále jsou pak na celé stěně sálu jména 5196 studentů usmrcených při zemětřesení. Podle Financial Times dílo dramaticky zdůrazňuje špatný stav zhroucených budov i neochotu úřadů zveřejnit informace o obětech katastrofy.
Aj na svých objektech pracuje se svým týmem, což některým výtvarným kritikům připomnělo způsob práce Andyho Warhola. Avšak zatímco Warhol "fetišizoval hluboké kulturní změny 60. let, Aj truchlí nad ničením minulosti," napsal deník City A.M. Platí to třeba o kusech vzácného dřeva ze zničených chrámů dynastie Čching, které vytvaroval do podoby čínských hranic, nebo neolitických váz přestříkaných jasnými barvami.I hravá instalace asi 3 tisíce porcelánových krabů má politický podtón. Označení kraba v čínštině (che sie) je homonymem pro harmonii. Harmonií ve společnosti se často zaklínají čínské úřady a na webu je slovo používáno jako slangový výraz pro cenzuru, napsal The Guardian.
Přímočarý význam naopak nesou návrhy tapet s motivem vztyčeného prostředníku a především završení výstavy - šest ocelových boxů, do kterých nahlížejí diváci malými okénky. Uvnitř je zmenšený model cely, ve které byl v roce 2011 Aj zadržován a kde ho stále hlídali dva strážní. Ve vystavených boxech je tak do nejmenších podrobností vyvedena cela a figurína Aj Weje-weje doprovázená uniformovanými strážci v nejrůznějších situacích - při jídle, ve sprše nebo na toaletě.
Přes problémy, které má Aj doma v Číně, patří podle respektovaného magazínu ArtReview k nejmocnějším lidem výtvarného světa. Letos ho v pravidelném žebříčku zařadil na druhé místo za obchodníky s uměním Iwana a Manuelu Wirthovi. Příští rok vystaví Aj před Veletržním palácem v Praze známé dílo Zvěrokruh.
Umělec Aj Wej-wej vystavuje vězeňské cely i objekty ze zemětřesení
Kultura
3. 11. 2015 12:56
Čínský výtvarník Aj Wej-wej a jeho barevné vázy v Královské akademii výtvarných umění v Londýně, která uspořádala jeho retrospektivní výstavu.
Autor: ČTK Foto: ČTK , Sojka Libor, Ai Weiwei Studio, Youtube