Michal Pěchouček, Eva Koťátková, Jaromír Švejdík a dalších zhruba třicet předních českých umělců se spolu se stejným počtem odsouzených zúčastní projektu galerie GASK Věznice: místo pro umění.
Jedním z cílů lektorského centra GASK v Kutné Hoře je zpřístupňovat umění lidem, pro které není běžně dostupné. Po projektech se seniory nebo s nevidomými přichází GASK s nápadem, který propojí světy vězeňské izolace a svobody. Projekt v těchto dnech startuje v šesti českých věznicích.
Vznikne tak kolem třicítky uměleckých děl, jejichž autory bude vždy autorská dvojice složená z umělce a odsouzeného. Autorské dvojice budou společně komunikovat především prostřednictvím dopisů. Výsledkem spolutvorby může být malba, socha, graffiti, komiks, ale i konceptuální umění. Mezi vybranými umělci je několik držitelů Ceny Jindřicha Chalupeckého, jako například Michal Pěchouček nebo Eva Koťátková, komiks vznikne například pod vedením všestranného umělce Jaromíra Švejdíka, spoluautora komiksové románové trilogie Alois Nebel.
„Věříme, že tento projekt přinese změnu do jednotvárného světa odsouzených, zamyslí se nad tím, co je těšilo kdysi a konfrontace minulosti se současností v nich třeba probudí touhu napravit způsobené škody," říká Iva Günzlová, metodička pro výkon vazby a trestu z Vězeňské služby ČR a konzultantka projektu. Úkolem GASK bude vedle koordinace také zajišťování výtvarných potřeb, které budou při své spolupráci autoři uměleckých děl potřebovat.
Druhá část projektu nabízí formou korespondenční hry získávat postupně informace o konkrétním uměleckém díle a autorovi. Hra se v závěru promění ve skutečnost, protože GASK přiveze do prostor věznice originál vybraného díla a v omezeném čase ho odsouzeným představí prostřednictvím výkladu kurátora.
„V depozitáři naší galerie jsou obrazně řečeno uvězněna díla, která čekají na okamžik vystavení. My je tedy mezitím využijeme a odvezeme do vězení, kde jsou zase uvěznění lidé," říká Ondřej Horák, šéf Lektorského centra GASK. Mezi vybranými půjde například o díla Emila Filly, Aléna Diviše, Vladimíra Boudníka nebo i Josefa Čapka.
Autoři projektu Ondřej Horák a Martina Reková plánují společnou výstavu umělců a odsouzených v GASK do konce letošního roku.