V Chrudimi se vystavují osobní věci obyvatel Ležáků

Kultura
27. 5. 2017 20:01
Dosud nevystavované osobní předměty obyvatel osady Ležáky představí výstava Ležáky - paměť lidí, krajiny a věcí v Regionálním muzeu v Chrudimi.
Dosud nevystavované osobní předměty obyvatel osady Ležáky představí výstava Ležáky - paměť lidí, krajiny a věcí v Regionálním muzeu v Chrudimi.

I 75 let po vypálení obce Ležáky nacisty podává svědectví o jejích obyvatelích nevelké množství zachovaných osobních věcí. Návštěvníci Regionálního muzea v Chrudimi se o tom mohou přesvědčit na v pátek zahájené výstavě Ležáky - paměť lidí, krajiny a věcí. Vystaveny jsou například šaty, v nichž Jarmila Šťulíková, jedno ze dvou přeživších ležáckých dětí, po válce přijela z Německa, kam byla poslána na převýchovu. 

"Máme tam třeba i doklady a osobní věci z rodiny Františky Švandové. Jsou tam její svatební šaty, snubní prsteny a třeba kabelka, která byla zakopána jejími příbuznými," uvedla ředitelka muzea Klára Habartová. Některé exponáty budou k vidění vůbec poprvé.

Ze sbírek muzea je vystaven také kočárek po ležáckých dětech, cedule ze Švandova mlýna, boty, hrníčky, které se našly ve vyrabovaných a vypálených domech, nebo stuhy z pozdějších pietních vzpomínek. Dcera Jarmily Šťulíkové, dnes Doležalové, poskytla na výstavu části oděvů své matky, které měla na sobě po návratu z Německa, školní penál a tabulky či boty.

Na snímku je kočárek po ležáckých dětech.

Výstava je doplněna informativními texty o ležácké tragédii a předválečné historii obce. Další panely obsahují fotografie lidí, kteří vyhlazení obce nepřežili, a ležáckých dětí. "Součástí bude i promítání dokumentů, které se o Ležákách natočily po druhé světové válce, a vzpomínky pamětníků, příbuzných lidí z Ležáků," dodala Habartová. Výstava potrvá do 6. července.

Osadu Ležáky nacisté vypálili 24. června 1942 v rámci odvety za atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha, dva týdny po vyhlazení středočeských Lidic. Gestapo odhalilo, že v Anglii vycvičení parašutisté udržovali z Ležáků vysílačkou Libuše spojení mezi domácím a zahraničním odbojem. Nacisté ještě 24. června v Pardubicích popravili 34 dospělých obyvatel Ležáků. Třináct dětí z Ležáků odvlekli, 11 jich zřejmě zavraždili 25. července v plynovém voze v polském Chelmnu. Sestry Šťulíkovy byly poslány do Německa na převýchovu.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Vostárek Josef

Další čtení

Slovenský fotograf Robert Vano zahájil jeho autorskou výstavu a současně pokřtil novou knihu, 6. května 2025, Praha.

V Tančícím domě bude do října retrospektivní výstava fotografa Roberta Vana

Kultura
6. 5. 2025
ilustrační foto

Do aukce míří posvátné šperky. Našli je s Buddhovými ostatky. Indie se bouří

Kultura
6. 5. 2025
Zámek Veleslavín

Nechcete zámek Veleslavín? Za 300 milionů. Praha měla zájem, ale zadarmo

Kultura
6. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ