V Mariánské Týnici vzniklo nové Centrum baroka, inicioval ho kraj

Kultura
15. 6. 2016 18:30
Barokní umění na výstavě v Plzni (ilustrační foto).
Barokní umění na výstavě v Plzni (ilustrační foto).

V budově bývalého cisterciáckého proboštství u kostela v Mariánské Týnici u Kralovic vzniklo Centrum baroka. Inicioval ho Plzeňský kraj jako součást projektu Západočeské baroko, který začal 25. ledna a v polovině května zprovoznil kraj webový portál www.zapadoceskebaroko.cz, řekla vedoucí oddělení komunikace kraje Šárka Stará.

"Přes 1,9 milionu korun vydalo přímo Muzeum a galerie severního Plzeňska (krajská organizace sídlící v kostele, budově proboštství a ambitech, tedy stavbách z 18. století podle plánů Jana Blažeje Santiniho, jednoho z nejvýznamnějších barokních architektů). Kraj podpořil vznik Centra baroka 300 tisíci korunami na vybavení," uvedla Stará. Muzeum je sídlem centra díky svým architektonickým i odborným kvalitám.

"Západočeské baroko, hlavně malířství, architektura a sochařství, patří k nejvýznamnějším památkovým a kulturně historickým hodnotám Plzeňska," řekl krajský radní pro kulturu a památkovou péči Jaroslav Šobr (ČSSD).

Centrum baroka zobrazuje bohatý společenský a kulturní život šlechticů i prostého lidu. Bude nabízet program pro odbornou i laickou veřejnost. Přednáškové cykly pokryjí výtvarné umění, duchovní život, osobnosti, život ve městech, na zámcích a v klášterech, barokní krajinu, zahradní umění a základy vědy. K atraktivitě přispěje barokní móda, numismatika, vojenství, topografie, vzdělání i múzická umění.

Součástí centra je nově otevřená expozice Baroko a jeho svět. "Je zaměřená na odkaz doby, která výrazně poznamenala jak českou krajinu dominantami jedinečných staveb, tak duši lidí, kteří dokázali vnímat díky umění, hudbě a literatuře duchovní hodnoty a kulturní tradice," uvedla vedoucí krajského odboru kultury Alena Svobodová. Expozice tvoří především Santiniho architekturu na Plzeňsku, zvláště na území bývalého kláštera v Plasích. Právě Mariánská Týnice s poutním kostelem byla jeho proboštstvím. Modely a bohatou ikonografii oživuje barokní hudba a filmy o obnově místa a architektuře na Plzeňsku. "Hodnocení baroka jako doby mimořádně významné pro západočeskou kulturu je relativně mladého data," řekla ředitelka centra i muzea Irena Bukačová.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Němeček Pavel

Další čtení

V Praze dnes začíná multižánrový festival United Islands of Prague

Kultura
1. 5. 2025

Fušeři, debut ředitele hobbymarketu, vstupují do Divadla na Zábradlí

Kultura
29. 4. 2025
Zlatý svatováclavský dukát

Kolik stojí dukát? Ten svatováclavský se vydražil za skoro osm milionů

Kultura
28. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ