Vivat Musica! Národní galerie vystavuje hudbu

Kultura
25. 4. 2014 20:03
Vystavena jsou díla mimo jiné Josefa Václava Myslbeka, Josefa Mánesa, Emila Filly či Františka Kupky.
Vystavena jsou díla mimo jiné Josefa Václava Myslbeka, Josefa Mánesa, Emila Filly či Františka Kupky.

Výstava s názvem Vivat Musica! představí ve dnech 25. dubna až 2. listopadu v pražské Národní galerii ve Veletržním paláci svět hudby ve výtvarném umění od renesance po současnost. Obrazy, sochy, umělecky ztvárněné partitury i projekt utopické architektury obří hrající vejce Akusticon ukazují, jak se v průběhu více než pěti století proměňoval vztah hudby a výtvarného umění. Výstava je pořádána v rámci programu Rok české hudby 2014 a její organizátoři lákají na prohlídku i návštěvníky festivalu Pražské jaro. 

"V úvodní části výstavy je připraven interaktivní prostor, kde bude pět tematických interaktivních zastavení spojených se zvukovou, pohybovou a taneční aktivitou," upozornila při prezentaci expozice zástupcům médií mluvčí Národní galerie Eva Kolerusová. Výstava začíná přehlídkou děl období 16. až 18. století a mottem tohoto oddílu je Hudba jako symbol - alegorie a metafora. Nejvíce budou zastoupeni nizozemští umělci - Jan Miense Molenaer, Cornelis Saftleven či Gerrit van Honthorst, z rytců pak například Crispijn van de Passe.

"Lumír a píseň" od Josefa Václava Myslbeka.Část věnovaná umění 19. století je inspirována tématem s názvem Píseň v průběhu století. Nabízí dvě desítky obrazů doplněných kresbou, grafikou i plastikami. Nechybí význačná jména umělců jako Josef Václav Myslbek, Josef Mánes, Emil Filla či František Kupka. Vzhledem k velké šíři možných témat a přístupů je prezentován pestrý vztah hudby a výtvarného umění ve 20. a 21. století ve třech oddílech. Jsou to kubismus, abstraktní práce a partitury jako grafický návod nebo záznam provozování hudby.

Součástí výstavy Vivat Musica! jsou různé doprovodné programy, mezi které patří komentované prohlídky a přednášky s odborníky, hudební podvečery, výtvarné dílny nebo vzdělávací programy pro školy. Více informací se nachází na www.ngprague.cz.

"Alegorie sluchu" od Christiaena van Couwenbergha.Hudba se ve výtvarném zpracování objevuje v různých žánrech a kontextech. V období baroka je to například zobrazení koncertů pod otevřeným nebem jako doprovod velkolepě koncipovaných zahradních banketů urozené společnosti. V umění 19. století se námět pojí s národním obrozením či s dekadentními náladami přelomu století. Ve 20. století malíři kubismu komponují do svých zátiší hudební nástroje a současní umělci již pracují přímo se zvukem, či jeho grafickým znázorněním.

Lidé se vstupenkou na kterýkoli koncert festivalu budou mít vstup na výstavu s pětinovou slevou.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Šulová Kateřina

Další čtení

Slovenský fotograf Robert Vano zahájil jeho autorskou výstavu a současně pokřtil novou knihu, 6. května 2025, Praha.

V Tančícím domě bude do října retrospektivní výstava fotografa Roberta Vana

Kultura
6. 5. 2025
ilustrační foto

Do aukce míří posvátné šperky. Našli je s Buddhovými ostatky. Indie se bouří

Kultura
6. 5. 2025
Zámek Veleslavín

Nechcete zámek Veleslavín? Za 300 milionů. Praha měla zájem, ale zadarmo

Kultura
6. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ