Výstava O štít města Jihlavy: 400 modelů a Kosmonaut Pelčák

Kultura
27. 3. 2016 20:18
Výstava O Štít města Jihlava.
Výstava O Štít města Jihlava.

Model tanku T-34 paří k nejzajímavějším exponátům 41. ročníku soutěžní výstavy O Štít města Jihlavy. Modeláři soutěží ve 29 kategoriích od dětských po seniorské. Návštěvníci si mohou prohlédnout na pět stovek plastikových modelů letadel, lodí a bojové techniky. Soutěžních modelů je 400, což je nejvíc v historii soutěže. Doprovodný program nabízí například besedu s vojenským letcem a kosmonautem Oldřichem Pelčákem nebo střelbu na laserové střelnici.

"Navíc mohou návštěvníci zhlédnout premiéru dokumentu o válečném veteránovi Janu Velíkovi," řekl ředitel soutěže Petr Šourek z pořádajícího Klubu plastikových modelářů Jihlava. Půlhodinový dokument natočili před několika lety sami členové jihlavského modelářského klubu.

Jihlavský modelář Radim Šrom postavil svůj model tanku T-34 v měřítku 1:35. Stavba mu trvala přibližně 100 hodin. Základ použil ze stavebnice, ale většinu technických doplňků musel vyrobit. Tank má mimo jiné soustruženou hlaveň, článkové kovové pásy a z polyuretanu odlitou věž. "Model vznikl podle fotografie tanku, který v květnu 1945 projížděl Jihlavou. Zajímavé je, že podle historiků se tato tanková věž ještě za války nevyráběla, ale na fotografii už je," řekl Šrom.

Mezi výstavními exponáty je k letošnímu 80. výročí vzletu prototypu představena kolekce modelů letounu Spitfire. Na Masarykově náměstí lidé už od rána obdivují kromě několika nákladních a štábních vozidel a motocyklů z výzbroje spojeneckých armád hlavně maketu legendární stíhačky Spitfire ve skutečné velikosti, kterou zapůjčil jihlavský Czech Spitfire Club.

Soutěžní výstava O štít města Jihlavy je jednou ze dvou nejstarších výstav plastikových modelů v České republice a podle Šourka patří mezi deset největších. Pojednačtyřicáté by se letos měla konat také Velká cena Mladé Boleslavi organizovaná tamním Klubem plastikových modelářů.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Pavlíček Luboš

Další čtení

Helena Vondráčková oslaví osmdesátiny velkolepým koncertem v Edenu

Kultura
29. 6. 2025
Novinářská komentovaná prohlídka výstavy Oko - Z očí do očí, která se zabývá přerodem symbolu oka v umění od roku 1900 do současnosti, 27. června 2025, Museum Kampa, Praha.

Výstava Musea Kampa o oku v umění vám změní pohled na svět

Kultura
27. 6. 2025
Výstava IGS history, která ukazuje výběr prací vytvořených na Mezinárodních sklářských sympoziích v letech 1982 až 2003, Sklářské muzeum, 27. června 2025, Nový Bor, Českolipsko.

Muzeum v Boru vystavuje to nejlepší z mezinárodních sklářských sympozií

Kultura
27. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ