Výstavu Národní galerie o Karlu IV. vidělo přes 90 tisíc lidí

Kultura
26. 9. 2016 10:33
Výstava o Karlu IV. ve Valdštejnské jízdárně.
Výstava o Karlu IV. ve Valdštejnské jízdárně.

Počet návštěvníků výstavy o Karlu IV. a umění jeho doby překročil hranici 90 tisíc osob, řekl generální ředitel Národní galerie v Praze Jiří Fajt. Přesný údaj bude znám v pondělí. Výstava, která trvala od poloviny května do 26. září, se řadí k divácky nejúspěšnějším akcím Národní galerie i výstavám letošního roku.

Po uvedení v Praze bude mít od 20. října do 5. března reprízu v Norimberku. Výstava byla jedním ze stěžejních programů uspořádaných k letošnímu 700. výročí narození slavného panovníka.

Nejnavštěvovanější tuzemské výstavy výtvarného umění v posledních deseti letech mívají kolem 60 tisíc až 80 tisíc návštěvníků. Výjimečně divácky poutavé projekty mají i přes 100 tisíc lidí. Taková byla třeba přehlídka plakátů Alfonse Muchy v roce 2013 v Obecním domě (185 tisíc lidí) nebo předloňská výstava Tim Burton a jeho svět v Domě U Kamenného zvonu (102 tisíc lidí). Na úspěšnost výstavy má vliv také místo jejího konání.

Zámecké předměty

Nejnavštěvovanější výstavou loňského roku byla expozice, která představovala umělecké a historické předměty z českých hradů a zámků. Pořádal ji Národní památkový ústav v Jízdárně Pražského hradu a celkem ji za necelé tři měsíce vidělo 79 131 návštěvníků.
Národní galerie v Praze měla loni přibližně stejnou návštěvnost jako v předchozích letech, pokud se odečte 126 tisíc návštěvníků výstavy o Večerníčku.

U výstavy ve Valdštejnské jízdárně NG figurovala jako spoluautor. Pokud se nepočítá tato specifická expozice, byla loni nejnavštěvovanější výstavou v NG výstava Umělci a proroci s téměř 20 tisíc návštěvníky, přes 20 tisíc návštěvníků měly také výstavy Oskar Kokoschka a Praha a přehlídka děl českého symbolismu Tajemné dálky.

Výsledky návštěvnosti výstav v ČR včetně té o císaři Karlu IV. dokládají, že tuzemské publikum je konzervativní a šanci stát se opravdu diváckým hitem mají jen výstavy zaměřené na starší umění nebo ty představující autory slavných jmen.

Autory česko-bavorské zemské výstavy o Karlu IV. byli vedle kurátora a ředitele NG Jiřího Fajta odborníci z několika německých institucí. Na výstavu shromáždili na 250 exponátů z celého světa. Snažili se představit Karla IV. jako mimořádnou osobnost evropských politických a kulturních dějin, jako zbožného, vzdělaného, cílevědomého a prozíravého panovníka, který k prosazení vlastních cílů neváhal použít širokou paletu diplomatických prostředků, lest a taktizování nevyjímaje.

Osobnost Karla IV. autoři promítli na pozadí kulturně-historických souvislostí, k nimž ve 14. století patřily například klimatické změny, sucha i povodně, neúrody, hladomory, morové epidemie, židovské pogromy nebo finanční krize. Do tohoto kontextu zasadili obdivuhodný rozkvět karlovského umění a architektury.

Autor: ČTK Foto: ČTK , ngprague.cz/

Další čtení

V Praze dnes začíná multižánrový festival United Islands of Prague

Kultura
1. 5. 2025

Fušeři, debut ředitele hobbymarketu, vstupují do Divadla na Zábradlí

Kultura
29. 4. 2025
Zlatý svatováclavský dukát

Kolik stojí dukát? Ten svatováclavský se vydražil za skoro osm milionů

Kultura
28. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ