Západočeská galerie ukazuje pohyb u Filly, Kubišty či Kupky

Kultura
19. 10. 2012 12:28
Pro letošní nejvýznamnější výstavu Západočeské galerie byla zapůjčena díla v hodnotě několik milionů (ilustrační foto).
Pro letošní nejvýznamnější výstavu Západočeské galerie byla zapůjčena díla v hodnotě několik milionů (ilustrační foto).

Mimořádnou a svou letos nejvýznamnější výstavu zahájila ve čtvrtek Západočeská galerie v Plzni. V Masných krámech představuje výběr českého umění první třetiny 20. století, jež se zaměřuje na zachycení a evokaci pohybu, rychlosti a dynamiky. Mezi více než 30 autory jsou přední čeští malíři, jejichž díla se na aukcích prodávají za desítky milionů korun. Z 25 muzeí, galerií i soukromých sbírek byly do Plzně zapůjčeny práce Františka Kupky, Emila Filly, Otto Gutfreunda, Bohumila Kubišty, Josefa Čapka a dalších.

Prezentováno je na 120 vybraných děl. "Podnětem ke vzniku této výstavy byla otázka, zda a eventuálně jak české umění první třetiny 20. století reflektovalo myšlenky přicházející z italského futurismu," uvedla autorka koncepce výstavy Alena Pomajzlová.

Výstava sleduje cesty, jimiž se do českého umění dostávaly principy jednoho z předních avantgardních hnutí, sleduje podoby, jakých zde nabývaly, a významy, které s nimi autoři spojovali. Vystavena jsou díla také od Růženy Zátkové, Václava Špály, Antonína Procházky, Vincence Beneše, Josefa Váchala, Vlastislava Hofmana, Josefa Šímy, Františka Bílka, Zdeňka Pešánka a dalších. Kromě výtvarných prací expozice ukazuje různá technická řešení zachycení pohybu, rychlosti a dynamiky, jako jsou optické přístroje, chronofotografie, film.

"Jde o klíčovou výstavu letošní sezony, je to jeden z nejnáročnějších projektů, který naše galerie realizovala. Byla náročná nejen z hlediska badatelského úsilí, ale i z hlediska vytipování zapůjčitelů a zjišťování děl nejen ve státních, ale také krajských a soukromých sbírkách. Ale byla náročná také finančně," uvedl Musil. Mimořádná díla si vyžádala zvýšená bezpečnostní opatření, jejich zajištění galerie konzultovala s policií.

Expozice se člení na sedm oddílů. Například oddíl nazvaný Rytmus a čas se věnuje ornamentu, který je abstraktním zachycením časového proudu a byl východiskem prací Františka Kupky a Vojtěcha Preisiga. Projekt se připravoval zhruba 1,5 roku.

Výstava s názvem Rytmy + pohyb + světlo a podtitulem Impulzy futurismu v českém umění potrvá do 13. ledna. Její součástí bude více než třísetstránkový katalog, jenž kromě odborných studií zahrne také například fotodokumentaci a asi 300 reprodukcí uměleckých děl.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

V Praze dnes začíná třídenní multižánrový festival United Islands of Prague

Kultura
1. 5. 2025

Fušeři, debut ředitele hobbymarketu, vstupují do Divadla na Zábradlí

Kultura
29. 4. 2025
Zlatý svatováclavský dukát

Kolik stojí dukát? Ten svatováclavský se vydražil za skoro osm milionů

Kultura
28. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ