Holešovský Festival židovské kultury bude letos věnován 70. výročí konce druhé světové války. Téma se promítne v přednáškách, komentovaných prohlídkách i kulturních vystoupeních. Patnáctý ročník festivalu začne 28. července a potrvá do 2. srpna. Pořadatelé připravili také výstavy, koncerty, taneční vystoupení, projekce filmů i ochutnávku tradičních židovských pokrmů.
Holešov patřil v minulosti k jedné z největších židovských obcí na Moravě. Tamní Šachova synagoga pocházející z 16. století je druhá nejstarší na Moravě a čtvrtá nejstarší v Česku. "Ve městě byla před válkou početná židovská komunita, po válce se jich vrátilo asi 15, prakticky byla vyvražděna. Oficiálně zemřelo ve vyhlazovacích táborech 253 Židů z Holešova, ale bylo jich asi více," uvedl starosta města Rudolf Seifert.
Festival zahájí pietní akt k 70. výročí konce války a uctění holešovských obětí holokaustu v obřadní síni židovského hřbitova. Následovat bude vernisáž fotografií Jindřicha Buxbauma. "Má židovské předky, zachytil chasidy, kteří se scházejí v Mikulově, i chasidy z Londýna," řekla dramaturgyně festivalu Jana Slovenčíková.
Na festivalu zazní dvě hudební a dramatické koláže, jedna nese jméno Naděje má jméno Brundibár a vznikla na základě opery Brundibár z terezínského ghetta. Na zámeckém nádvoří zazní také melodie z muzikálu Šumař na střeše. Návštěvníci festivalu se budou moci také naučit chasidské tance, zazní písně sefardských židů, klezmerové písně, nebude chybět ani koncert při svíčkách v Šachově synagoze.
Připraveny jsou přednášky o válečných událostech, o židovském hřbitově v Mikulově i židovském skautingu. Lidé budou moci absolvovat komentované prohlídky místního hřbitova i synagogy, poslední den festivalu bude patřit cestě do Mikulova. Součástí festivalu jsou také ochutnávky specialit židovské kuchyně, jedna holešovská restaurace bude po celou dobu festivalu připravovat typická židovská jídla. Festival, který pořádá město a Městské kulturní středisko Holešov, má podtitul Ha-Makom. "Znamená to místo setkání nebo respekt či tolerance," podotkla Slovenčíková.
Židovská obec byla v Holešově již v 15. století. Tamní rabinát se rozprostíral od Dřevohostic po Vizovice. V polovině 19. století žilo v Holešově 1700 Židů.