Zrekonstruované národní památky nominovány na ceny

Kultura
14. 5. 2016 19:09
Letecký pohled na premonstrátský klášter s bazilikou Narození Panny Marie v Želivi.
Letecký pohled na premonstrátský klášter s bazilikou Narození Panny Marie v Želivi.

Kompletní obnova klášterního kostela Narození Panny Marie v Želivi a obnova tvrze s hospodářským dvorem v Sudkově Dole u Pacova byly za Kraj Vysočina nominovány na Cenu Národního památkového ústavu (NPÚ) Patrimonium pro futuro. Oba objekty jsou nominovány v kategorii obnova památky a restaurování. Cenu vyhlašuje Národní památkový ústav letos třetím rokem. Výsledky budou oznámeny 21. září.

Zrekonstruovaná tvrz Sudkův Důl."Smyslem ceny je upozornit na pozitivní příklady a příběhy v oblasti památkové péče, ukázat, co se povedlo, a ocenit ty, kteří se o to zasloužili," uvedla mluvčí pracoviště NPÚ v Telči Ilona Ampapová. Celostátní ocenění je rozděleno do čtyř kategorií, a to obnova památky a restaurování, objev nebo nález roku, prezentace hodnot a záchrana památky.

Současná podoba kostela Narození Panny Marie v areálu národní kulturní památky želivského kláštera je dílem Jana Blažeje Santiniho-Eichela. Vznikl po roce 1714. Stavba patří k výjimečným realizacím tohoto architekta v Kraji Vysočina. Také její mobiliář, převážně z doby vrcholného baroka, sestává z památkově hodnotných prvků vysoké uměleckořemeslné a umělecké úrovně.

Letecký pohled na premonstrátský klášter s bazilikou Narození Panny Marie v Želivi.Stavební obnova kostela spočívala především v sanaci statického narušení stavby, bylo nutné posílit i barokní konstrukci krovu. Opravy se dočkaly omítky vnějšího pláště i interiéru, nový nátěr dostala fasáda kostela i vnitřní prostory. Pracovalo se souběžně se s celkovou obnovou mobiliáře kostela a dvojích varhan.

Tvrz a hospodářský dvůr v Sudkově Dole u Pacova je zachovalým souborem budov a archeologických nálezů, které představují typický vývoj sídla nižší šlechty od středověku až po 20. století. Celý areál utváří společně s tvrzí z přelomu 15. a 16. století obytný objekt a hospodářské budovy z doby kolem poloviny 19. století. Nejhodnotnější stavbou je pozdně gotická věžová tvrz.

Tvrz má kompletně obnovenou střechu. Oprava omítek a vyspárování zdiva se uskutečnila středověkou vápennou technologií. Díky vstřícnosti majitelů zůstává starobylá tvrz celoročně volně a zdarma přístupná veřejnosti.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Berger Jiří, Facebook, Youtube

Další čtení

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Filmová výchova míří do škol. Kurzy pro učitele jsou připravené

Kultura
30. 6. 2025

Helena Vondráčková oslaví osmdesátiny velkolepým koncertem v Edenu

Kultura
29. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ