Vilu Tugendhat roztančí podivný balet

Kultura
6. 5. 2014 11:36
Vila Tugendhat.
Vila Tugendhat.

Brněnská vila Tugendhat se stane kulisou pro uvedení polozapomenutého baletu Uspud francouzského skladatele Erika Satieho. Funkcionalistickou památku si pro taneční večer vybral režisér a choreograf Martin Dvořák. Satieho balet doplní v programu ještě současná "elektro-akustická" choreografie Emoticon, oznámila Alena Pajasová za soubor ProART Company.

Vila Tugendhat, od roku 2012 znovu otevřená veřejnosti, je stále častěji dějištěm kulturních akcí. Pravidelně tam vystupuje Brno Contemporary Orchestra, zájem o mimořádný prostor projevili také například pořadatelé přehlídek Moravský podzim a Divadelní svět. Milovníci současného tance tam zavítají 19., 20. a 21 května. ProART Company své nové představení později uvede také v Praze, Bratislavě, Budapešti a Drážďanech.

"Mystický a mystifikační" balet Uspud napsal novátorský skladatel Satie v roce 1892 na text, jehož původní účel při inscenování zůstává nejasný. Nemá totiž žádnou vazbu k partituře, není přizpůsoben notám ani rytmu, a tak vybízí k volnému režijnímu zpracování. Existuje například několik koncertních verzí s recitací textu volně přes hudbu nebo s projekcí na plátno.

Autor dílo označil za "křesťanský balet o třech dějstvích". Podle současných inscenátorů je Uspud "podivná a komplikovaná skladba, parodie a vážný akt současně, neúplné a neproveditelné konceptuální gesto". Ani hudbu totiž není možné hrát na nástroje uvedené v partituře. Jako ukázka ironického podtextu díla může posloužit část označená jako "zvuk trubky", ovšem komponovaná pro smyčcový kvartet.

Na projektu se podílejí kromě choreografa, režiséra a interpreta Martina Dvořáka také klavírista Richard Pohl, herec Městského divadla Brno Aleš Slanina a tanečnice ProART Company Irene Bauerová. Kostýmní návrhy jsou dílem výtvarnice Jindry Rychlé.

Autor: ČTK Foto: Karel Šanda

Další čtení

Ústecké muzeum představuje na nové výstavě svět podle rostlin

Kultura
26. 2. 2026
ilustrační obrázek

Nemáte peníze ani čas? Žďárský cestofest vám vysvětlí, proč to nevadí

Kultura
26. 2. 2026

Zemřel klávesista Olympiku Jiří Valenta, oznámila smutná kapela

Kultura
25. 2. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ