Pražské Quadriennale, největší světová akce v oboru scénografie a divadelního prostoru, pořádá video artovou výstavu "O" - Scénografické video eseje. Hravá expozice, která je k vidění od 18. března do 13. dubna v Colloredo-Mansfeldském paláci, je založena na netradičním experimentu - vystavuje scénografickou práci samotnou.
Proč se scénograf Marek Cpin, nominovaný na Českého lva za film Rozkoš, převléká z dámských večerních šatů do kostýmu zajíce? A proč to celé zaznamenává na video Kamila Polívková, uznávaná scénografka a kmenová režisérka Studia Hrdinů? "Protože tito multidisciplinární umělci měli odvahu se s námi pustit do tvůrčího experimentu," odpovídá Sodja Lotker, kurátorka výstavy.
Hravá video výstava "O" představí práce čtyř českých scénografů mladší generace, kteří zároveň figurují mezi předními českými profesionály tohoto oboru. Svá díla uvedou Kamila Polívková, Marek Cpin, Lucia Škandíková a Antonín Šilar. Výstava vrhne diváka do samotného tvůrčího procesu scénografie a ukáže mu, jak vidí a vnímá kolega práci jiného scénografa. Jde "O" převyprávění, "O" reinterpretaci scénografie a scénografické práce vůbec prostřednictvím jiného výtvarného média - videoartu. Tento experiment vytváří nové umělecké dílo na základě díla již existujícího.
Roden a popularita
Návštěvníci výstavy uvidí mimo jiné video esej Marka Cpina o Kamile Polívkové a jejím představení SAM, v němž Kamila spolu s představitelem hlavní role Karlem Rodenem zkoumala nesmírně přitažlivou a zároveň velmi zrádnou otázku popularity. Ve videu, které věnovala Polívková Cpinovi, hrají hlavní roli kostýmy z divadelních představení Višňový sad, Tři sestry, Na větrné hůrce a mnoha dalších.
Antonín Šilar nás ve svém zamyšlení nad prací Lucie Škandíkové zavede do obyčejných míst naší každodenní existence (hospoda, nádraží, mateřská školka, domov důchodců), aby tam zpřítomnil samotné divadlo. Škandíková se ve svém video eseji inspirovala tvůrčím dialogem Antonína Šilara s jeho dvorní režisérkou Petrou Tejnorovou, s níž často pomocí nejmodernějších technologií zkoumají samotné hranice divadla.
Kamila Polívková tvořila pro Divadlo Komedie za působení režiséra Dušana Pařízka, dnes pracuje v zahraničí, v Čechách pak převážně ve Studiu Hrdinů. Lucia Škandíková spolupracuje s řadou českých režisérů, nejčastěji s Danielem Špinarem, tvoří i vlastní site specific a komunitní projekty. Marek Cpin se věnuje scénografii po celé České republice, nejčastěji v Divadle Na Zábradlí pod vedením jeho současného kmenového režiséra Jana Mikuláška. Antonín Šilar spolu s režisérkou Petrou Tejnorovou často zkoumají pomocí technologií samotné hranice divadla.
Výstava "O" - Scénografické video eseje je ochutnávkou před již 13. ročníkem Pražského Quadriennale scénografie a divadelního prostoru, které se bude konat už v červnu příštího roku. Jeho ústředním tématem je Sdílený Prostor: Hudba Počasí Politika 2013-2016.