Příběhy lidí, kteří se snažili při útěku před nacisty vyvézt či prodat svůj majetek, představuje výstava v Uměleckoprůmyslovém muzeu. Dokládá výzkum, který identifikoval dosud anonymní předměty ze sbírek této a dalších státních institucí.
Do muzea se předměty dostaly často jako vynucené dary, za něž lidé židovského původu od úřadů dostali povolení odvézt si z vlasti do emigrace alespoň něco.
V muzeu tušili, že by exponáty mohly mít tento původ, ale předměty byly anonymní, teprve během výzkumu se spojily s konkrétními jmény, konkrétními transportními čísly, uvedla ředitelka muzea Helena Königsmarková. I když mnohdy již není komu je vracet, alespoň dostanou jména, dodala.
Výstava Návraty paměti - Příběhy majetku obětí holokaustu se koná také u příležitosti konference o osudu majetku obětí holokaustu pořádané českou vládou z podnětu Centra pro dokumentaci majetkových převodů kulturních statků obětí druhé světové války. Centrum založila v roce 2001 vláda, zabývá se objasňováním historických a hospodářských otázek arizace židovského majetku, zejména umění. Jeho náplní je také výzkum archivních pramenů a průzkum depozitářů muzeí a galerií.
Zůstává mnoho nejasných akvizic
Podle pracovníků centra je v českých muzeích a galeriích i více než 60 let po válce mnoho "nejasných akvizic", tedy přírůstků, o nichž se má za to, že mohly do institucí přijít i třeba přes několik zastávek, ale původně z židovských konfiskátů.
Na internetové stránce www.restitution-art.cz, kterou připravilo ministerstvo kultury ve spolupráci s Moravským zemským muzeem, je evidováno přes 3000 děl či uměleckých souborů ze státních sbírek v České republice, která pocházejí nebo mohou pocházet z majetku obětí holokaustu a jejichž původní majitelé většinou zahynuli pod nacistickým terorem.
Foto: Židovské muzeum v Praze