Zemřel slavný kyrgyzský spisovatel <span>Čingiz Ajtmatov</span>

Kultura
10. 6. 2008 18:30
Zemřel kyrgyzský spisovatel Čingiz Ajtmatov.
Zemřel kyrgyzský spisovatel Čingiz Ajtmatov.

Zemřel kyrgyzský spisovatel Čingiz Ajtmatov.Kyrgyzský spisovatel Čingiz Ajtmatov, který býval za dob Sovětského svazu jedním z nejpopulárnějších literátů, zemřel v Norimberku, kde byl hospitalizován. Oznámila to dnes ruská média.

Devětasedmdesátiletý spisovatel byl do péče německých lékařů přepraven 19. května. Trpěl těžkým zápalem plic a selhávaly mu kromě plic i ledviny. Navzdory lékařské péči se jeho stav zhoršoval.

Ajtmatovova díla byla vydána ve více než 150 jazycích o celkovém nákladu mnoha desítek milionů výtisků. Je autorem řady románů a novel. Mezi nejznámější patří romány Labutě nad Issyk-Kulem a Sbohem, trpký živote či novely Džamila, Bílá loď nebo Strakatý pes na břehu moře.

Posledních 16 let spisovatel působil jako kyrgyzský velvyslanec v zemích Beneluxu.

Letošní rok byl v Kyrgyzstánu vyhlášen rokem Čingize Ajtmatova. V Turecku také vznikl výbor, který jej měl navrhnout na Nobelovu cenu za literaturu; iniciativu podporovaly i další turkojazyčné země.

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Další čtení

V Brně letos vystoupí například Anastacia a Esperanza Spaldingová

Kultura
6. 1. 2026

Soutěž o knihu Příští zastávka od Michaely Merglové

Kultura
6. 1. 2026

Jaromír Nosek skončil na ulici. Pomoc odmítl i od Obermaierové

Kultura
31. 12. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ