Maciuchová, Issová a Klus pokřtili pojízdnou kavárnu

Relax
10. 7. 2012 16:03
Zleva Pavel Nový, Klára Issová a Hana Maciuchová, Aneta Langerová, ředitelka Nadačního fondu Českého rozhlasu Martina Kaderková a Tomáš Klus.
Zleva Pavel Nový, Klára Issová a Hana Maciuchová, Aneta Langerová, ředitelka Nadačního fondu Českého rozhlasu Martina Kaderková a Tomáš Klus.

Vychutnat si kávu v naprosté tmě a vcítit se na chvíli do situace nevidomých budou moci poprvé také zájemci v regionech. Kavárna Potmě s nevidící obsluhou, která dosud stávala jen v Praze, vyrazí v pátek na cestu po republice.

Pořadatelé ji umístili do speciálně upraveného a zatemněného autobusu, který dnes v Praze slavnostně pokřtili. Každý, kdo netradiční kavárenský podnik navštíví, přispěje stokorunou do sbírky Světluška na pomoc lidem se zrakovým handicapem.

Zleva Aneta Langerová, Tomáš Klus a Hana Maciuchová navštívili autobus Kavárny Potmě.Jednou z prvních návštěvnic 18,5 metru dlouhého autobusu byla patronka projektu, zpěvačka Aneta Langerová, která už byla v pražské Kavárně Potmě. "V prvních chvílích jsem neměla úplně pozitivní pocit. Trošku jsem se bála, kam to vlastně jdu, protože člověk opravdu nic nevidí. Je to těžší na psychiku. Zároveň ale po pár minutách se to obrátí. Mně jako plachému člověku ta tma velmi vyhovuje," řekla zpěvačka.

Podle ní se hosté mohou na nevidomé kavárníky, kteří se o ně starají, naprosto spolehnout. "Jde tam hodně o důvěru a o to, abyste byli schopni přijmout tu tmu jako něco, co je jiný svět, do kterého vstupujete jako návštěvníci," dodala Langerová. Křest pojízdného kavárenského podniku si nenechaly ujít třeba herečky Hana Maciuchová a Klára Issová. Sekundovali jim kolegové Pavel Nový a Tomáš Klus.

Herečka pokřtila 10. července v Praze autobus Kavárny Potmě, ve které obsluhují nevidomí číšníci.U vchodu do kavárny si hosta převezmou průvodci, kteří ho dovedou na místo. "Stává se třeba občas, že se vás lidé křečovitě drží a vy je musíte táhnout, aby se pohnuli. Mají strach z té tmy. Chtějí si to ale vyzkoušet. Všichni pak říkají jedno a to samé - že by to doporučovali ostatním, aby věděli, o čem ta tma je. O té pomoci," řekl průvodce a číšník Kavárny Potmě Michal Maišl.

Podle něj mnozí návštěvníci obsluze podniku pak říkají, že ji obdivují. Poznali prý totiž, že dát si cukr do kávy není až tak jednoduché. V autobusu v jedné směně pracují čtyři lidé - dva průvodci-číšníci, hosteska a barman. Ve vozidle je šest kójí. Každá z nich je s jiným čalouněním a má jiný tvar i jméno. Je tak možné posedět třeba v Námořnické kajutě, Divadelní lóži či Půlnočním salonku. Podle průvodce a číšníka Petra Adamce si hosté mohou interiér "prohlédnout rukama". "Lidé jsou většinou překvapeni. Přece jen si myslí, že tam bude něco prosvítat. Opravdu ale nevidí vůbec nic," dodal.

První zastávka bude od 13. do 15. července v Ostravě. Autobus pak dorazí i do Uherského Hradiště, pražské zoo či Brna. Svou cestu ukončí začátkem října v Písku. Podrobné informace jsou na adrese www.svetluska.net.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Geocaching je hra novodobých lovců pokladů, propadli jí i Češi

Relax
1. 5. 2025

Steel Hunters začíná novou sezónu a přidá zdarma Battle Pass

Relax
29. 4. 2025

Soutěž o vstupenky na muzikál Jakoubek

Relax
28. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ