YouTube zodpovídá za nelegální videa, rozhodl soud

20. 4. 2012 17:09
Youtube podle výroku soudu zodpovídá za videa, která na něj nahrají uživatelé.
Youtube podle výroku soudu zodpovídá za videa, která na něj nahrají uživatelé.

Zemský soud v severoněmeckém Hamburku vyhověl stížnosti autorského svazu GEMA a rozhodl, že internetová platforma YouTube zodpovídá za nelegální obsah, který na web umístí jeho uživatelé.

YouTube, který je součástí americké společnosti Google, tam musí začít používat filtry, které zajistí, že uživatelé nebudou moci umístit některá videa, k nimž vlastní práva autorský svaz.

Německá agentura dapd uvedla, že soud se ve většině bodů postavil na stranu svazu GEMA. Ten zastupuje asi 60 tisíc textařů a hudebníků z celého Německa. Svaz postavil YouTube před soud za 12 hudebních videoklipů, které se dočasně objevily na YouTube a za které prý nebyly řádně zaplaceny poplatky k autorským právům.

YouTube tvrdí, že za obsah, který na jeho web umístí uživatelé, nenese žádnou právní odpovědnost. Aktivitu na svém webu sice kontroluje, činí tak ale nahodile. Pokud zjistí závadný obsah, prý jej odstraňuje. Zatím není jasné, zda se majitel YouTube proti rozhodnutí soudu odvolá. Žalobu na YouTube v roce 2010 podal svaz GEMA a další subjekty, které vlastní práva k některým hudebním dílům.

Experti už dříve upozornili, že pokud se soud postaví na stranu autorského svazu, může to pro YouTube znamenat tvrdou ránu. V ohrožení by prý mohly být miliony videoklipů, které jsou na YouTube umístěny.

Rozhodnutí soudu pravděpodobně otestuje, zda je možné on-line služby jako je YouTube nutit i ke sledování videoklipů. Respektive zda lze čekat, zda budou mít tyto weby povinnost zjišťovat, zda obsah chráněný autorskými právy na nich byl umístěn v souladu se zákonem.

Autor: ČTK Foto: archiv

Další čtení

Desetitisíce lidí v Bělehradě protestovaly proti vládě, střetly se s policií

Zahraničí
28. 6. 2025
Zeď pod brněnským hlavním nádražím směrem ke zbořenému bývalému Prioru nově zkrášluje 30 velkoformátových maleb, které vznikly v rámci happeningu pořádaným spolkem Panto Graff, 28. června 2025, Brno. Vznikla tak 225 metrů dlouhá „Galerie pod širým nebem“.

Zeď pod brněnským nádražím ode dneška zdobí 30 velkoformátových maleb

Domácí
28. 6. 2025

V České Lípě hoří skládka kovošrotu v části Dubice, radnice doporučuje nevětrat

Domácí
28. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ