Soukromé televizní stanice a rádia už prý nemůžou počítat s pomocí zahraničních zpravodajů a redaktorů České televize a Českého rozhlasu.
„S ředitelem Radiožurnálu Alexandrem Píchou jsme se dohodli, že reportéři a zpravodajové těchto dvou médií veřejné služby, kteří jsou v zaměstnaneckém poměru, nebudou svoje služby poskytovat soukromým elektronickým médiím,“ řekl serveru TÝDEN.CZ ředitel zpravodajství České televize Milan Fridrich.
Televize má v cizině zpravodaje na deseti místech, naposledy přibyly Peking, Košice a Vídeň. Roční náklady na zahraničního zpravodaje dosahují v závislosti na destinaci milionů korun. Konkrétnější údaje zatím ČT aktuálně neuvedla.
„Zpravodaj je nákladná záležitost a jedná se o špičkového profesionála. Získáváme exkluzivitu, která by zmizela, pokud by se titíž lidé objevovali i v komerčních rádiích a televizích. Zvlášť když za ně draze platíme,“ vysvětlil Fridrich s tím, že omezení se netýká spolupráce s tištěnými tituly. On sám přispívá do Hospodářských novin, kde dříve pracoval.„Český rozhlas 1 - Radiožurnál má své žurnalistické zásady a standardy. Obdobně je to u ČT, takže je přirozené, když naši zpravodajové spolupracují,“ řekl pověřený ředitel Radiožurnálu Pícha. „Nepředpokládám, že bychom ve zpravodajství mohli spolupracovat s jinou televizí nebo rádiem mimo Evropskou vysílací unii (sdružuje elektronické média veřejné služby, pozn.red.),“ dodal.
Ještě počátkem roku se ve Zprávách TV Prima objevovaly hlasy zpravodaje Českého rozhlasu na Balkáně Martina Ježka nebo zpravodaje pro Polsko a Pobaltí Martina Dorazína. O spolupráci s rozhlasovými zpravodaji uvažoval i ředitel připravované zpravodajsko-publicistické televize Z1 Martin Mrnka.
Omezení by se nemělo dotknout externistů. Například Václav Moravec kromě televize moderuje na soukromém Impulsu.
Foto: Česká televize, Český rozhlas