Na pořad Detektor o záhadách ze světa vědy, umění a společenského života se už příští úterý nepodíváte. Česká televize se rozhodla, že ho nebude vysílat. Jedenáctý díl Tajemství automatické kresby byl posledním.
"Ten pořad potřebuje změny, aby bylo divákům zcela zřejmé, jestli je to nadsázka, legrace, nebo je to míněno zcela vážně," řekl mluvčí televize Ladislav Šticha. "Smlouva na výrobu pořadu byla uzavřena na dvacet dílů, výpověď přišla předčasně a nečekaně," reagoval producent relace Petr Vachler. "Z celého procesu jsem ale nabyl dojmu, že žijeme stále v době temna," doplnil.
ČTĚTE TAKÉ: V tajze spadlo UFO, tvrdí televize. Vědci se bouří
Detektor vyvolal řadu negativních reakcí a kritik, například ze strany Rady pro popularizaci vědy Akademie věd ČR či Českého klubu skeptiků Sisyfos. Podle kritiků pořad nabízí ničím nepodložené domněnky a výmysly. Na pořad přišla i řada stížností Radě České televize.
Rada pro popularizaci vědy Akademie věd před měsícem v otevřeném dopise konstatovala, že Detektor "je tím nejpokleslejším, co ČT v posledních letech vysílala". Detektor podle rady zcela popírá metodu kritického myšlení a předkládá divákům nesmyslná tvrzení různých esoteriků a psychotroniků.
Sisyfos: Jsou to lži
Podle vědců z akademie si autoři pořadu mnohé záhady vymýšlejí, k jejich rozvinutí používají esoteriky a další nejrůznější pseudovědce, přičemž k navození údajné objektivity zneužívají skutečné odborníky a seriózní novináře. Někteří z nich, například ředitel laboratoře z Prahy-Běchovic Václav Sklenička či novinář Karel Pacner, se od svého účinkování v pořadu posléze distancovali.
Také Český klub skeptiků Sisyfos pořad kritizoval. "Detektor obsahuje neověřené, zavádějící a doslova lživé informace, uváděné do souvislostí, které záměrně matou českou veřejnost," napsali na počátku února zástupci klubu Sisyfos ve stížnosti určené Radě ČT s tím, že obsah nejen prvního, ale i dalších do té doby odvysílaných dílů pořadu je "výsměchem metodě kritického vědeckého myšlení".
"Na dotazy novinářů, zda-li nabídneme pořad televizi Nova nebo Prima, bych odpověděl, že pokud o Detektor projeví zájem, asi bychom se nebránili odvaze vysílat heretické, konspirační, či esoterické pohledy na naši zkamenělou realitu jinde. Chci jen dodat, že Česká televize je dobrý partner a pokusíme se najít řešení, jak pořad transformovat, i když nevím přesně kam," upřesnil Vachler. Neuvěřitelné hypotézy
Jeden díl se věnoval pokusu o zneviditelnění americké válečné lodi Eldridge v roce 1943 a jejímu údajnému přenosu v čase či údajným záhadám kolem posledního rukopisu českého spisovatele Ludvíka Součka. Hlavními náměty dalších dílů bylo UFO, kruhy v obilí, Staroměstský orloj či tajné zbraně německé nacistické armády.
Televize nasadila Detektor poprvé 8. ledna a vždy byl vysílán večer. "Náš pořad nabídne některé dějinné i současné události v poněkud jiném světle, než v jakém jste je až doposud viděli," vítal u prvního dílu moderátor Hynek Chmelář. Později už mluvil o pořadu, který "kromě ověřených faktů předkládá k zamyšlení další, mnohdy i neuvěřitelné hypotézy."
Scénář připravoval Jan Stehlík, který spolupracuje s Vachlerem také na Českém lvovi. Vachler Art Company pro Českou televizi produkuje rovněž pořad Kinobox.
Foto: Robert Zlatohlávek, Profimedia.cz, archiv