Peníze vlády pro krajany v New Yorku byly rozkradeny

Domácí
22. 2. 2011 17:17
Vystěhovalci do Ameriky na Ellis Islandu v New Yorku.
Vystěhovalci do Ameriky na Ellis Islandu v New Yorku.

22. únor 1911: Vládní příspěvek pro krajanské centrum v New Yorku byl zpronevěřen. A krajanský dům je prý v "nejhnusnějším nepořádku".

Každý evropský stát měl před sto lety v New Yorku svůj krajanský dům. "Je to jakási přestupní stanice do nového světa, kde vystěhovalci mohou zatímně pobýti a obeznámiti se s novými poměry. Zde jsou chráněni před nesvědomitými agenty, šejdíři, vysávači a kuplíři, takže tyto domy mají veliký význam," napsala pražská Národní politika ve středu 22. února 1911.

Zpustlé smetiště za oceánem

Vystěhovalci vstupují na americkou půdu. V roce 1911 žilo v USA na 750 tisíc Čechů.Byl to úvod k rozsáhlé reportáži o skandálu v takzvaném Rakouském domě v New Yorku (Austrian Home), na který vláda přispívala 20 tisíc korun ročně (asi dva miliony dnešní měny). "Kam se děje těch 20 tisíc korun ročně z našich kapes?" zeptal se reportér Národní politiky, který Rakouský dům v New Yorku navštívil. "Rakouský domov našim zemím čest nedělá," konstatoval lakonicky a vylíčil, že dům je "zpustlým smetištěm", jehož správci nejspíše příspěvek vlády utratili ve svůj prospěch.

Špinavý a zaneřáděný Rakouský dům našel v "nejhnusnějším nepořádku". Uvnitř pobývala jen čtyři polská děvčata z Haliče. Dům měl tak špatnou pověst, že dokonce přistěhovalečtí úředníci na Ellis Islandu zakázali zástupcům této instituce přístup do přístavu. "Každý vystěhovalecký dům mívá svého zástupce v Ellis Islandu, aby tam hned z lodí mohl přijímati vystěhovalce. Vláda americká ale nepřipustila rakouského zástupce do přístavu, bojíc se o čistotu a zdraví svých příštích občanů z Rakouska."

Rozlícený reportér označil stav Rakouského domu jako mezinárodní ostudu: "Když může být uleveno těžkému osudu vystěhovalců našich, nesluší se, aby byla činěna světová ostuda takovýmto ústavem, jsoucím pod státní patronací."

Statisíce Čechů v USA

Přistěhovalecké úřady na Ellis Islandu prohlížejí emigranty z Rakouska-Uherska.Na Ellis Islandu americké úřady denně odbavily asi pět tisíc přistěhovalců z Evropy. Stovky z nich měly přitom původ v Rakousku-Uhersku, odkud odcházela hlavně polská chudina z Haliče, Rusíni z Bukoviny, Slováci z Uher a také Češi, především z podhorských krajů Čech (Pardubicko, Vysočina), ze Slovácka a Valašska.

Údaj, kolik přesně Čechů odešlo roku 1911, není k dispozici. Odhaduje se, že od roku 1860 do roku 1938 se do USA vystěhovalo na 400 tisíc Čechů. Podle sčítání lidu v USA z roku 1910 žilo v této zemi 750 tisíc Čechů, na základě sčítání z roku 2000 se v USA hlásily k českému či československému původu dva miliony lidí.

Ne všichni vystěhovalci z Rakouska-Uherska ale před sto lety v USA uspěli, o čemž svědčí tato zpráva Národní politiky z 20. dubna 1911: "Dne 13., 14. a 15. dubna přibylo do Bohumína 1200 dělníků z Ameriky. Většinou byli to uherští a charvátští vystěhovalci, jimž v novém světě se nedařilo, ježto pracovní poměry v Americe velice se zhoršily." 

Autor: Ivan MotýlFoto: archiv

Další čtení

Soud potrestal první dva obviněné z kauzy Dozimetr, schválil dohody

Domácí
30. 4. 2025

V nemocnici zemřel muž, kterého postřelili policisté. Útočil nožem na ženu

Domácí
30. 4. 2025
ilustrační foto

Poláci obvinili muže za ubodání lékaře. Je to pracovník vězeňské služby

Domácí
30. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ