Česká televize zkouší novou metodu titulkování pořadů pro neslyšící. Společně se Západočeskou univerzitou v Plzni vyvíjí zcela novou technologii, díky níž by mohly být otitulkovány i přímé přenosy sportovních akcí.
Nová služba je založena na automatizovaném rozpoznávání řeči. Unikátní systém, na rozdíl od automatizovaných živých titulků, dokáže pracovat i se zvukovou stopou, ve které se objevují různé ruchy nebo souběh několika řečníků.
"Stínový řečník, což je speciálně vycvičený slyšící člověk, dostává kódovanou telefonní linkou zvuk do Plzně přímo z Kavčích hor s dvouvteřinovým předstihem. Namluví obsah překladu do notebooku, ve kterém je nahraný systém, jenž dokáže mluvený projev převádět na titulky. Řečník musí zajistit, aby byl zajištěn sémantický obsah dialogu, doplní interpunkci a systém pak odešle signál zpět do ČT, kde se titulky rovnou řadí pod vysílaný obraz," říká Josef Psutka, vedoucí katedry kybernetiky Západočeské univerzity v Plzni.
V současné době ČT zmíněnou metodou opatřuje diskusní pořad Otázky Václava Moravce a interaktivní pořad Hydepark, vyzkoušela ji i v rámci hokejového mistrovství světa a právě probíhajícího fotbalového Eura 2012.
Česká televize má ze zákona opatřovat alespoň 70 procent programů, které vysílá, skrytými nebo otevřenými titulky. Zároveň dvě procenta titulků by měla vyrobit v českém znakovém jazyce nebo simultánně tlumočit do českého znakového jazyka. V současné chvíli se České televizi na plnoformátových TV kanálech a na zpravodajském ČT24 daří tyto kvóty naplňovat. Problematickou oblast tvoří program ČT4, který využívá ve velké míře živé vysílání.