David Vávra se vydá zkoumat šumné Slovinsko

Relax
25. 9. 2012 15:29
Architekt David Vávra.
Architekt David Vávra.

Architekt David Vávra se společně s režisérem Radovanem Lipusem vracejí na obrazovky České televize s dokumentárním cyklem Šumné stopy, který divákům přibližuje odkaz českých architektů ve světě. Tentokrát se zaměří na Slovinsko, Bulharsko a Izrael.

Vodárenská věž v městě Kraň od J. V. Hráského.

David Vávra s Radovanem Lipusem zatím natočili část věnovanou Slovinsku. Cestovali po Lublani, Mariboru, městech Celje, Kranj, Radeče či Ptujska gora, kde působili například architekti Jan Vladimír Hráský, Max Czeike, Jože Plečnik či Stanko Bloudek.

"Vezměte si třeba takového architekta Hráského. Do Slovinska přijel původně proto, aby vyprojektoval kanalizaci v Lublani. Nakonec ve městě postavil operu," uvedl David Vávra. Připomněl také Stanka Bloudka, který navrhl skokanský můstek v Planici a sestrojil první slovinský automobil Triglav.

Kostel bez topení 

Celý jeden díl pořadu pak bude věnován Josipu Plečnikovi, který je sice Slovinec, ale nesmazatelně se zapsal i do tváře Prahy, kde projektoval například kostel Nejsvětějšího srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad či řadu stavebních úprav na Pražském hradě.

Plečnik byl velmi talentovaný urbanista s neotřelým myšlením, který v Lublani postavil například tržnici, proslavené Trojmostí či kostel sv. Jana z Asisi. 

Přes některé "novoty" se však ani on nedokázal přenést. "Já protestuji, co nejrozhodněji, aby se ústřední topení zavedlo do kostela. Toto moderní svinstvo nepatří do katolického chrámu Páně," prohlásil Plečnik. 

Šumné stopy volně navazují na cyklus České televize Šumná města.

Po Slovinsku, kterému budou věnovány čtyři díly Šumných stop, se autoři chystají natočit stejný počet dílů o Bulharsku a dalších šest pokračování chtějí věnovat Izraeli. Česká televize by celý cyklus měla uvést pravděpodobně v druhé polovině příštího roku.

Šumné stopy volně navazují na již uzavřený cyklus České televize Šumná města, ve kterém autoři pořadu objeli 66 českých, moravských i slezských měst. V úvodní séri se Šumné stopy věnovaly stavbám českých architektů v Japonsku a Bosně a Hercegovině.

Autor: - zš -Foto: Karel Šanda, archiv ,

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

VÝHERCI: Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ