Kdo vyrůstal s černobílou televizí, mívá <span>černobílé sny</span>

21. 10. 2008 08:00
Černobílá televize, černobílé sny?
Černobílá televize, černobílé sny?

Černobílá televize, černobílé sny?Výzkum studentky psychologie Evy Murzynové z univerzity ve skotském Dundee naznačuje, že filmové plátno a televizní obrazovka mohou ovlivňovat lidské podvědomí ještě víc, než by se zdálo.

Zatímco téměř každému, komu je méně než 25 let, se zdají sny barevné, tisíce lidí nad 55 je mívají černobílé. Mohlo by to tedy souviset s věkem.

„Jenže všechno nasvědčuje tomu, že na způsob, jakým později vznikají sny, má velký vliv sledování filmů v dětství," řekla Eva Murzynová britskému listu Daily Telegraph. „Z historických dat totiž vyplývá, že před rozšířením černobílé televize měla většina lidí sny barevné."

Výzkumy od dvacátých do padesátých let dvacátého století končily závěrem, že naprostá většina snů je černobílá. Od šedesátých let, kdy se začaly objevovat první barevné televize a kina zaplavily barevné filmy, se trend obrací: až 83 procent lidí tvrdí, že jejich sny obsahují barvy. (V Československu začalo barevné televizní vysílání na druhém programu 10. května 1970.)

Vysvětlení, že za obarvení snů mohou média, se tedy nabízelo. Vědci se na něm ale nikdy neshodli.

Slečna Murzynová, jejíž práci citoval i týdeník New Scientist, věří, že se jí povedlo rozpory překonat. Znovu prozkoumala starší vědecké práce a spojila je s vlastním novým výzkumem.

Zjistila, že jen 4,4 procenta mladých lidí do 25 let mají sny černobílé. Zrovna tak u lidí staších 55 let, kteří však měli v dětství přístup k barevným filmům a televizi, je podíl černobílých snů nízký, konkrétně 7,3 procenta.

Mezi pětapadesátníky odkrmenými černobílými médii je ale podíl černobílých snů čtvrtinový.

„O barevnosti snů se rozhoduje ve věku mezi třemi a deseti lety. Televize a filmy jsou ze své podstaty velmi zajímavé, emocionálně naléhavé, dokonce snové. Takže je dost možné, že při snění mozek kopíruje to, co viděl na obrazovce či na plátně. Ve výzkumu jsem měla i hráče počítačových her, kterému se zdály počítačové sny."

Eva Murzynová ve své studii připouští, že zatím neexistuje způsob, jak ověřit, jestli sny černobílé skutečně jsou, nebo jestli vystavení černobílým médiím v dětství pouze změní způsob, jak si je člověk po probuzení vybavuje.

Foto: High Display

Autor: - pek -

Další čtení

Premiér Petr Fiala hovoří na tryzně za oběti nacistické perzekuce konané u příležitosti 80. výročí osvobození, 18. května 2025, Národní hřbitov, Terezín, Litoměřicko. Za ním zprava prezident Petr Pavel a předseda Senátu Miloš Vystrčil.

Fiala: Je povinností srovnávat nacistickou a současnou propagandu

Domácí
18. 5. 2025

V Polsku se koná první kolo prezidentských voleb

Zahraničí
18. 5. 2025

Letošní Eurovizi vyhrálo Rakousko s písní Wasted Love od zpěváka JJ

Kultura
18. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ