Televize Z1 za rok své existence prohospodařila 200 milionů. Zdeněk Šámal, který do čela televize nastoupil v červnu, má před sebou nelehký úkol: vyvést stanici z červených čísel, aby ji její vlastník, skupina J&T, nezastavil. "Zvládneme to," říká sebevědomě.
Předevčírem jste oznámil masivní propouštění (o polovinu). Je to pro provoz zpravodajské TV únosné? Neprojeví se to na kvalitě vysílání?
Neoznámil jsem ho předevčírem, ale někdo to někde napsal. A jestli je to únosné? Záleží na tom, jaký typ zpravodajské televize máte na mysli. Znám zpravodajské televize, které mají stovky zaměstnanců, a znám i ty, které jich nemají víc než padesát. Směřujeme ke specializované zpravodajské televizi s takovou strukturou vysílání, která bude odpovídat počtu zaměstnanců.
ČTĚTE TAKÉ: Televize Z1 šetří, chystá masivní propouštění
Jaká je nálada v domě? Už padly první výpovědi? A koho se zbavujete nejdřív?
První výpovědi padly už počátkem července. Vždy jde o lidi, na něž v nové struktuře televize není místo. Nálada v domě není letně pohodová, ale to by v dané situaci čekal jen idiot. Příprava na novou strukturu vysílání je intenzivní a ti, kteří se jí účastní, pracují s obdivuhodným nasazením. To je potěšující, i vzhledem k tomu, že - řečeno s Tolkienem - jsme právě v nejhorší části příběhu.
Oznámil jste i změnu koncepce vysílání s tím, že se zaměříte víc na byznys. Proč?
Protože jiné cesty není. Jsme zpravodajská televize, ale pokud budeme chtít dělat všechno, budem kulhat, zadýcháme se a nakonec umřeme vyčerpáním. Vybrali jsme si ten směr, kde cítíme ještě volný prostor, a zároveň směr, který odpovídá představě vlastníka.
Kolik bylo scénářů (jedním byla i možnost televizi bulvarizovat, a tak zvýšit sledovanost, druhým přitáhnout menší, ale ekonomicky velmi silnou skupinu diváků právě prostřednictvím zpravodajství z byznysu)? Jak si tedy charakterizujete budoucího diváka Z1?
Muž z většího a velkého města, mezi třicítkou a šedesátkou, s aktivním přístupem k práci a životu. Je vzdělaný a má zájem o informace. Nemusí nutně jezdit do práce ve Ferrari, ale metro používá jen tehdy, má-li to pro něj smysl.
Jaké pořady rušíte konkrétně? Zůstává veškeré zpravodajství?
V novém schématu budou zprávy, dokumenty, aktuální živě vysílaný pořad se zaměřením na ekonomiku a interwiev s osobností. Nic jiného, takže si výčet zrušeného udělejte sama. A protože naše zpravodajství orientujeme na byznys a ekonomiku, o víkendu zprávy vysílat nebudeme. To nabídneme dokumenty.
Tento týden od vás odešla významná posila - Barbora Tachecí. Je to pro vás ztráta?
Mrzí mě to, protože Barbora Tachecí je zkrátka profesionálka, která umí svou práci, a víc není třeba dodávat. Ale to tak v branži chodí, takže se musíte umět se ztrátami vyrovnávat.
Hovořil jste o třech nástupcích - kdo to tedy bude?
Dohodli jsme se s Eugenem Kordou. Na dobré cestě vidím také dohodu s Naďou Fořtovou, moderátorkou pořadu To říkáte vy, který už vysílat nebudeme. A v jednání jsou i další jména. Až budou, tak budou.
Máte zájem i o Barboru Nesvadbovou.
Ano, oslovil jsem ji právě do interview s osobností, což je formát, který by jí seděl. Zatím jsme nenašli časový model spolupráce, ale stále doufám, že se to podaří.
Z1 zatím nemá regulérní peoplemetrové měření, kdy s ním chcete začít?
Tuto otázku chceme vyřešit během podzimu. Takže prosinec by mohl být reálný, leden nejpozději.
ČTĚTE TAKÉ: Televize je fabrika, ne šperkařská dílna, říká Šámal
Z1 za rok své existence prohospodařila 200 milionů, vaším úkolem je vyvést televizi z červených čísel. Jaký na to máte od skupiny J&T časový limit?
Takový termín jsem nedostal. Ale termín, kdy jsme máme přejít k nové struktuře vysílání odpovídající požadované rozpočtové částce, nastane 1. září. Tak jsem pochopil zadání vlastníka a tomu uzpůsobil naše kroky. Očekávám, že o dalších věcech se budeme bavit potom. Nicméně budeme tak inovovaným projektem, že budeme téměř novým projektem. A pro takové je zhruba rok dobou, kdy můžou prokázat svoji funkčnost a životaschopnost.
Jste optimista? Zvládnete to?
Kutuzov šel do bitvy u Slavkova s výrokem "Myslím, že tuhle bitvu prohrajeme." A stalo se. Dávám přednost admirálu Nelsonovi: Engage enemy more closely. Největším naším nepřítelem by byla naše vlastní malodušnost a pesimismus a pasivní vyčkávání, jak se věci vyvinou a dopadnou. Ano, zvládneme to.
Foto: Týden, Jan Zatorsky, Jan Schejbal, Karel Šanda