
Časopisy pro ženy často používají fotografie kojenců ležících na břiše nebo na boku. Jen málokomu dochází, že jsou tyto polohy rizikové a mohou způsobit i smrt. Závěry mediálního výzkumu amerických pediatrů se objevily na stránkách deníku Wall Street Journal.
Autoři zahrnuli do výzkumu třicítku amerických časopisů, které se zaměřují na ženy ve věku od dvaceti do čtyřiceti let. Analýzou 122 fotografií dospěli k závěru, že víc než třetina z nich zachycuje kojence v polohách, které podle směrnic Americké asociace pediatrů patří mezi hlavní rizikové faktory syndromu náhlého úmrtí kojenců (SIDS). Více než dvě třetiny vyfotografovaných dětí navíc leží na měkkých podkladech, které riziko náhlé smrti zvyšují až pětinásobně.
„Zprávy v médiích, které nejsou v souladu s informacemi lékařů, matou a dezinformují veřejnost, což nevyhnutelně vede k nebezpečným praktikám,“ uzavírají autoři výzkum. The Wall Street Journal kriticky poznamenává, že se autoři zcela vyhnuli podrobnějšímu zkoumání vztahu mezi obrázky a reálným chováním rodičů-čtenářů časopisů.
Syndrom náhlého úmrtí kojenců, postihující děti ve věku od jednoho měsíce do jednoho roku, je noční můrou novopečených rodičů v průmyslově vyspělých zemích. Na SIDS umírá v České republice ročně okolo 25 kojenců. Ačkoliv příčina takovýchto úmrtí nebývá známa, děti postižené syndromem umírají nejčastěji ve spánku. Mezi poporodní rizikové faktory patří mimo jiné i kouření, přehřáté místnosti nebo sdílení postele s rodiči.
Foto: Profimedia