Zajímá vás, co psalo Rudé právo v den vašeho narození? Nebo byste raději noviny s konkrétním datem vydání věnovali někomu blízkému jako netradiční dárek? Umožní vám to elektronický archiv starých novin a časopisů, který spravují vědci z Ústavu pro českou literaturu Akademie věd ČR.
"Už dvě sovětské kosmické lodě kolem Země.“ Tak zní hlavní titulek Rudého práva z 16. ledna 1969. Kromě úspěšného letu sovětských kosmonautů se ten lednový čtvrtek v Brně konal ustavující sjezd Českého svazu žen a v jedné z pražských porodnic se narodil i autor tohoto článku.
Staré výtisky Rudého práva, třeba ty s datem vašeho narození, si můžete vyhledat v unikátním elektronickém archivu Ústavu pro českou literaturu Akademie věd ČR. Jako speciální službu vám ústav za 199 korun vytiskne kompletní kopii novin s datem, které uvedete. Noviny se tisknou v maximálním rozlišení na recyklovaný papír, aby se vzhled kopie co nejvíc podobal originálu.
Dárek v tubusu
"Digitální archiv novin a časopisů primárně provozujeme pro vědecké účely,“ řekl on-line deníku TÝDEN.CZ zástupce ředitele Ústavu pro českou literaturu Karel Piorecký. "Před časem se nám ale nezvykle zvýšila návštěvnost stránek archivu. Pátrali jsme po důvodu a zjistili, že některé firmy, které se specializují na zážitky, začaly kopie novin z archivu prodávat jako dárek. Takové využívání našich fondů nám přišlo, mírně řečeno, neslušné. Proto jsme na digitální kopie umístili vodoznak a začali je sami nabízet,“ vysvětluje okolnosti vzniku netradičního nápadu s tím, že cena 199 korun je v jejich případě vskutku akademická a mnohem nižší, než ta od zážitkových agentur. "Zájemce o staré noviny dostane tubus s kopií příslušného čísla vytištěného na formátu A3,“ dodává.
Prohlédněte si Šibeničky
V archivu můžete listovat nejen Rudým právem, ale i zhruba dalšími pěti desítkami novin a časopisů, mimo jiné tituly Šibeničky, Česká wčela, Tvar, Světozor, Divadelní noviny či Levá fronta. Literární vědci prodejem jejich kopií recesistům možná nevědomky narazili na díru na trhu, za kterou by nejeden student ekonomie neváhal prodat vlastní babičku. Nápad se totiž nevídaně chytil. Například na Facebooku se z něj stal doslova hit a sociální sítí putují naskenovaná čísla Rudého práva s odkazy na stránky akademiků. Ačkoli rozpočet Ústavu pro českou literaturu zisky z prodeje starých novin a časopisů pravděpodobně nespasí, pro léta opomíjenou vědu je dobrá každá koruna.