Veřejné mínění zkoumají i známí podvodníci

Relax
18. 7. 2011 12:07
Hezky a po pravdě mi odpovězte... (ilustrační foto).
Hezky a po pravdě mi odpovězte... (ilustrační foto).

Spolehlivost různých průzkumů veřejného mínění je ošemetná věc. Někteří tazatelé si odpovědi dokonce vymýšlejí. Sdružení agentur pro výzkum trhu a veřejného mínění SIMAR nyní samo upozornilo, že některé agentury při výzkumu trhu a veřejného mínění používají tazatele, kteří kvůli dřívější nespolehlivosti byli zařazeni na oborovou černou listinu.

Podle předsedkyně sdružení SIMAR Evy Veisové ale nedostatky zjištěné při nových kontrolách nejsou závažné. Ke zkvalitnění služeb a kontrolám výzkumů v závěru loňského roku vyzvalo agentury několik velkých firem, které patří mezi hlavní zadavatele průzkumů tuzemského trhu.

"Výstupy už máme z prvních tří kontrol. Mezi nejčastější chyby patří používání nespolehlivých tazatelů. Ukázalo se totiž, že některé agentury používaly tazatele, kteří byli zařazeni na black list," řekla předsedkyně sdružení SIMAR Eva Veisová, podle které se tazatel může na černou listinu dostat například kvůli tomu, že bez omluvy nedodá vyplněné dotazníky nebo je falšuje, aby nemusel obcházet respondenty a ulehčil si tak práci.

Autor: - red -, ČTK Foto: Profimedia , archiv

Další čtení

Helena Neumannová

Levandulová královna: Chceme proslavit české byliny a lázeňství

Relax
16. 12. 2025

Adventní kalendář #14: Mušlenčiny léčivé příběhy – Mindfulness

Relax
14. 12. 2025

Adventní kalendář #11: K2 Královna hor

Relax
11. 12. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOV