Glosa
Svoboda - hrozba pro Nečase
24.01.2012 11:32 Glosa
Pražská ODS si příští týden zvolí nového předsedu. Favoritem je primátor Prahy Bohuslav Svoboda. Jak známo, loni v prosinci rezignoval na post předsedy ódéesáků hlavního města Boris Šťastný a bude se volit nové vedení. Šťastný odstoupil poté, co primátor-gynekolog přes noc sestavil koalici s TOP 09. Socialisté se tak octli v opozici. A pražští kmotři, kteří mají na Šťastného silné vazby, prohráli.
Štastný při oznámení své rezignace stranotvorně prohlásil: "Jsem přesvědčený, že nastává nová etapa na pražském zastupitelstvu. Pokládám tuto věc za správné a jediné možné řešení, které nejenom pomůže pražské ODS, ale současně jsem přesvědčen, i po dohodě s
panem premiérem, že pomůže ODS na celostátní i parlamentní úrovni."
Dodejme, že se tenkrát na Svobodovu stranu přidal i premiér Petr Nečas (ODS). Podle kuloárních informací to udělal na poslední chvíli, až když bylo jasné, že Bohuslav Svoboda všecky předběhl a soupeře přechytračil. Nečasovi lidé předtím údajně pilně vyjednávali i s pražskými kmotry. Cíl jasný: aby zlobivá, vzpurná Praha Nečase podporovala.
Příští týden se rozhodne, jestli Svoboda svoji pozici posílí. Proti němu kandiduje Jiří Janeček,
zastupitel Prahy 11, spojenec známých postav pražské ODS, starosty Prahy 11 Dalibora Mlejnského a exprimátora Pavla Béma.
Svoboda to má dobré: modří pražští politici si jistě uvědomují, jak je primátor populární. Pokud nebude zvolen předsedou pražské buňky, bude jasné, že tady dál vykonávají silný vliv kmotři a že se tato část ODS nehodlá měnit. Může to mít neblahé důsledky.
(Nechme stranou, že podle anonymních informací z hlavního města se kmotři snaží napojit na lidi okolo Svobody; je jim v podstatě jedno, kdo vládne, potřebují přístup k zakázkám.)
Že Svobodu hodně lidí hodně nechce, dokazují i torpéda, která proti němu šikovní manipulátoři vysílají (aspoň on to tak vnímá). Pokusili se ho zatáhnout do korupční kauzy pražských strážníků, náhle byla uvalena exekuce na veškerý majetek Prahy a po internetu koluje čtyřicetivteřinové video z roku 1986, na kterém gynekolog Svoboda fandí odzbrojovacím jednáním Reagana a Gorbačova: "Zůstává pozitivní skutečností, že konstruktivní návrhy Sovětského svazu zůstávají v platnosti. A že tedy, doufejme, zvítězí zdravý rozum a návrhy na mírové uspořádání světa budou přijaty a všechny děti, které se v naší a jiných porodnicích narodí, budou žít v míru, štěstí a spokojenosti."
Pokud Svoboda znovu vyhraje, co bude dělat dál? Zůstane "jen" primátorem a předsedou pražské ODS? Těžko.
Modrá strana nemá výrazné tváře. Předseda Petr Nečas sice v poslední době přitvrdil, vyostřil se, ale zároveň je známo, že svoji podporu ve straně hledá u kmotrů, kteří ovládají některé regiony, že s nimi jeho lidé uzavírají neveřejné dohody a díky tomu si premiér upevňuje pozici.
Svoboda se pro Nečase postupně stává hrozbou. Je úspěšný, stále je považován za nezkorumpovaného a na české poměry slušného politika. Zatím není spojen s kmotry.
Vzdělaný, ve svém oboru úspěšný a ceněný. Ideální kandidát na předsedu ODS, pokud by se tato strana chtěla čistit. Případně kandidát na prezidenta (v tom případě by Nečase ohrožoval
méně).
Uvidíme, jak volba dopadne. Nečasovi každopádně rychle a nečekaně (měl být jen tváří nabídnutou veřejnosti, která nemá vlastní vůli) vyrostl silný soupeř.
Související články
- Soukromé setkání Nečase přijal papež Benedikt XVI. Vrátí se do Česka?
- Hrozí rozpočtová katastrofa Schodek vyšší o sto miliard? Nečas se obává nejhoršího
- Summit NATO USA chtějí od spojenců peníze, Nečas je připravený jednat
Diskuse
Nejdiskutovanější názory
- 123 hlasůSvoboda na mě sice působí dojmem celkem slušného člověka, ale tím víc...
- 90 hlasůODS je především zločinecká organizace a byť je pan Svoboda čestný a...
- 85 hlasůNečas je hrozbou pro ODS a Svoboda ještě větší.
- 70 hlasůJediný a reálný kandidát na předsedu ODS je po skončení svého...
- 63 hlasůUdělalo se mi špatně.













