Podojená státní maturita

Domácí
26. 9. 2012 18:05
Bývalý šéf ministerského Cermatu Pavel Zelený, který podepsal většinu smluv.
Bývalý šéf ministerského Cermatu Pavel Zelený, který podepsal většinu smluv.

Dobrá zpráva pro studenty. Maturity budou lehčí. Špatná pro Českou republiku.

Špatná jednak proto, že se potýkáme s dramatickým poklesem úrovně školní výuky, tím i vzdělanosti, a jednak z hlediska dosavadních finančních nákladů. Ministr školství Petr Fiala mi včera sdělil, že podle jeho informací stála příprava státních maturit opravdu zhruba miliardu a půl. Šílená suma (!), uvědomíme-li si, že se konaly teprve dva ročníky (každý vyšel na další stovky milionů) a že od roku 2014 nejspíš žádné jednotné maturity nebudou.

Jak to? Státní maturity nezajišťuje stát, jak by asi z jejich názvu mohl leckdo vyvodit, nýbrž soukromé firmy státem (ministerstvem školství) najaté - za stamiliony korun z unijních peněz. A smlouvy s nimi končí právě za dva roky. Nadto není rovněž zřejmé, zdali finanční prostředky Česku Brusel proplatí kvůli problematickému čerpání eurofondů, jež se samozřejmě zázračně nezlepšilo s pouhou výměnou ministra. Pak by měl být projekt hrazen už jen z eráru - to znamená rok co rok další stamiliony plus nejméně miliarda na datový přenos do škol, jenž nahradí dodávky stěhovací firmy Stahl, v nichž se po Česku rozvážejí otázky, za což stát firmě platí 50 milionů. Vzhledem k osekané státní kase lze tak soudit, že jednotné maturity v roce 2014 skutečně definitivně skonají.

Stěžejní otázkou by nyní mělo být, bude-li objasněna kontroverzní finanční stránka věci, kdy bylo téměř vše, co šlo, předraženo; česká státní maturita je koneckonců dvacetkrát dražší než ta slovenská. A budou-li viníci potrestáni. Fiala sice odvolal ředitele ministerského Cermatu Pavla Zeleného (zajímalo by mě, kde je mu konec) a dal příslib provedení finančního auditu; ty se ale již uskutečnily i za exministrů Lišky, Kopicové a Dobeše. Stály statisíce korun.

Právě tito lidé způsobili státu nemalé škody, když do televizních kamer v uplynulých letech dokola opakovali, jak je vše bezvadně připraveno. A škody nejen finanční. Zejména zdiskreditovali maturitu jako takovou. Za "pouhou", opakuji, 1 500 000 000 korun. Každý slušný kabinet by se přitom po takto donebevolajícím maturitním průšvihu, jakého jsme v Česku svědky, odporoučel. Ne však Nečasův. Ten přežije i aféru s metanolem.

Situace se zatím řeší zjednodušením maturit - v nadcházejících dvou ročnících, posledních dvou ročnících, budou mít pouze jednu základní úroveň (samozřejmě tu lehčí) a dva povinné předměty, takže je udělají opět všichni včetně slabých žáků. Se změnami počítá novela školského zákona, již dnes schválila sněmovna.

Přitom nové maturity měly nastavit laťku, aby právě ne každý na vysvědčení dosáhl. Připomeňme, že neuspělo přes 21 procent studentů, což je o 1,7 procentního bodu více oproti loňsku. To zní na první pohled opravdu velmi dobře; jako by se znovu začalo dbát na kvalitu. Jenže ono se bohužel ukazuje, že neúspěšnost maturantů nebyla dána dobrou úrovní testů, ale jejich nekvalitou. Ta miliarda a půl tak přišla úplně vniveč. Firmy vybrané úředníky a politiky, tyto vyvolené společnosti, jen pořádně podojily stát, tedy nás všechny - podojily maturitu.

Další čtení

Matky, mámy a maminky dnes mají svátek, v Česku se slaví víc než sto let

Domácí
11. 5. 2025

Praha 4 chce jiné než dosud používané názvy budoucích stanic metra D

Domácí
11. 5. 2025
Připomínka poslední bitvy druhé světové války v Evropě u Slivice spojená s ukázkou bojů, 10. května 2025, Památník Slivice, Příbramsko.

Bitva u Slivice připomněla konec války, zhlédly ji tisíce lidí

Domácí
10. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ