Prahou Gabčíka, Kubiše... a Čurdy

Domácí
20. 5. 2016 06:00
Heydrichův automobil po zásahu Kubišovy bomby.
Heydrichův automobil po zásahu Kubišovy bomby.

Pod lakonickým názvem Anthropoid vyšel v již zavedené edici Průvodce dvousetstránkový bedekr s bohatým obrazovým doprovodem. Nakladatelství Academia připomíná blížící se výročí atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha způsobem věcným, praktickým, neokázalým.

Autoři Pavel Šmejkal a Jiří Padevět vypravují dávno známý - a přece stále strhující - příběh dvou členů nejslavnějšího válečného výsadku (a ovšem jejich spolubojovníků), příběh velkého hrdinství, nezištné pomoci, ale také podlosti a zrady. Postupují v prvé řadě chronologicky, teprve poté geograficky, tedy opačnou metodou, než jakou uplatnil pan Padevět ve své rozsáhlé monografii Průvodce protektorátní Prahou (Místa - události - lidé) z roku 2013. Názvy prvních tří kapitol naznačují, že tady se budeme pohybovat nejprve v čase, teprve poté v prostoru: Od seskoku do Prahy, Praha do 27. 5. 1942, Akce, útěk a krypta. Zbývající dvě kapitoly jsou jen dodatkem k hlavnímu textu: Rodné domky a Jména lidí popravených v souvislosti s pomocí při přípravě útoku na Reinharda Heydricha.

Výchozím bodem čtenářského putování, turisticky dosažitelným, jsou Nehvizdy, Groß Nechwist (autoři jsou u názvů obcí a ulic důsledně dvojjazyční - jako protektorátní úřady): "Nedaleko obce Nehvizdy seskočili ve 2.24 hod. ráno 29. prosince 1941 Josef Gabčík a Jan Kubiš z výsadku Anthropoid. Nad okupovanou vlastí je vysadil letoun Handley-Page Halifax ze 138. perutě RAF, jehož kapitánem byl Ronald C. Hockey a druhým pilotem Kanaďan Dick Wilkin. Při dopadu na zmrzlou zem si Josef Gabčík poranil nohu. V místě seskoku je umístěn pomník."

Zmíněný pomník je zobrazen na fotografii, avšak kdo a kdy ji pořídil, se nedočteme. A není tu ani žádná informace o historii pomníku samého; někdo ho přece musel vytvořit a někdy - za účasti konkrétních lidí - musel být odhalen. Podobnými informacemi autoři "neobtěžují" ani v případě dalších pamětních desek či bust, jichž si všímají. Také u nejvýraznějšího památníku atentátu - stojícího teprve sedm let na místě poblíž místa jeho provedení - je jméno autorů zamlčeno. Čtenář právem očekává zmínku o sochařích Davidu Moješčíkovi a Michalu Šmeralovi i o architektech Jiřím Gulbisovi a Miroslavě Tůmové. Nestojí snad za poznámku skutečnost, že jde o devět metrů vysoký ocelový sloup, trojboký hranol, na jehož vrcholu stojí tři bronzové postavy, z nichž dvě představují výsadkáře a třetí zastupuje civilní obyvatele parašutistům nápomocné?

Někde čteme jen útržky málo známých příběhů, třeba že v ulici Krátkého č. 250/4 bydlel krejčí Antonín Formáček, jenž ušil Gabčíkovi nový oblek. "Válku přežil neprozrazen a po osvobození byl navržen na vyznamenání." Na jaké vyznamenání? A kdy ho dostal? Od koho? Samé otazníky. Podobně se dovídáme o domě v Prouzově ulici č. 793/4, že tam bydlela Antonie Bejčková, ukrývající v koupelně Kubišův bicykl. "Válku přežila a byla navržena na vyznamenání." A zase. Na jaké? Kdo jí ho kdy udělil? Nedalo se to dohledat?

Autoři jako by přesně nevěděli, co vlastně chtějí napsat. Pokud stručnou a současně encyklopedickou historii atentátu, pak měli osudy všech jmenovaných lidí s ním spjatých stručně dovypravovat. Jestli však chtěli vytvořit "jen" místopis, potom měli být zvídavější a pečlivější při shromažďování informací. Třeba tvrzení "Dům je proměněn na malé muzeum věnované Janu Kubišovi a Anthropoidu" (Dolní Vilémovice č. 79) si žádá doplnění, že obec získala Kubišův rodný dům roku 2009, byl v havarijním stavu, proto na jeho opravu vypsala veřejnou sbírku, sešlo se na dva miliony korun, domek byl zrekonstruován a 22. června 2013 ke stému výročí narození Jana Kubiše (24. 6. 1913) slavnostně otevřen; stálou expozici, celoročně přístupnou, připravil Vojenský historický ústav. Ale to všechno má být v knize, ne zde. Také měla být vybavena rejstříky - osob i míst a ulic. A naopak v ní neměly být chyby. Nad "Sokoly" (s. 81) se ještě dá přimhouřit oko, avšak "Obě ženy se později účastnili..." (s. 141), hm, to už je docela trapné selhání ambiciózního nakladatelství.

Autor: Jaromír SlomekFoto: ČTK

Další čtení

Generál Karel Kutlvašr

Generál Kutlvašr dotáhl povstání k vítězství. Připomíná ho nový pomník

Domácí
5. 5. 2025
Praha květen 1945, Čs. rozhlas, Pražské povstání.

Voláme všechny Čechy! burcoval před 80 lety rozhlas. Začalo povstání

Domácí
5. 5. 2025
ilustrační foto

Třetina Česka čelí dramatickému suchu. Deště nepomáhají a má být hůř

Domácí
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ