Na internetu vznikají záplavové webové stránky

Relax
7. 6. 2013 10:59
Povodně 2013 - zvýšená hladina řeky Labe.
Povodně 2013 - zvýšená hladina řeky Labe.

Touha jedinců pomáhat v těžké době a snaha koordinovat informovanost stojí za  vznikem zvláštních povodňových stránek na sociálních sítích a internetu. Hned v neděli například vznikla facebooková skupina Povodně 2013 - Živě, která od té doby nepřetržitě shromažďuje informace z různých zdrojů. Zveřejňovala jakýkoli vývoj povodní a posléze nabídky pomoci, fotografie a další užitečné informace.

Skupinu, která má skoro 25 tisíc podporovatelů, založil dvacetiletý vysokoškolský student IT David Žákovský. "Motivovala mě možnost pomoci lidem. Chtěl jsem založit něco, kde by se informace shromažďovaly. Na některých serverech bylo třeba jen něco o Praze, jinde zase něco jiného," řekl Žák. Jedním z důvodů, proč stránky vznikly, bylo pro něj i to, že státní úřady stále nejsou na na sociálních sítích příliš aktivní. 

Díky dobrovolníkům přitom služeb internetu nepřímo využívají i lidé, kteří k němu vinou záplav nebo sociální situace nemají přístup.

Jeden z webů pomáhajících při záplavách je Povodňová pomoc, která na svém facebookovém profilu zveřejnila informaci, že dobrovolníků se momentálně nyní dokonce hlásí víc, než je poptávka. Za vznikem stránky stojí projektový manažer pražské organizace Junáka Miloš Říha a jeho počítačově zdatní kamarádi, kteří internetovou stránku vytvořili zdarma za dva dny. "Kdokoli potřebuje pomoci, se na webu může nahlásit. Zároveň se tam mohou registrovat lidé, kteří pomoc nabízejí," popsal funkci webu Říha.

Stránka navíc umí člověku, který na ní uvedl, že hledá pomoc, automaticky odeslat kontakt na ty, kdo mu pomoc naopak nabízejí. "Kontakty se okamžitě odešlou na mail a prostřednictvím SMS," uvedl Říha. Web Povodňová pomoc nyní registruje asi 600 dobrovolníků, kteří nabízejí své služby pro odstraňování následků záplav. "Ve středu večer po dni fungování nám napsali ze zoo, že by potřebovali 15 lidí. Měli je do sedmi minut," dodal Říha. Stránka má podle něj nyní zhruba 15 tisíc přístupů denně.

Autoři stránek nyní řeší, jestli budou weby dále fungovat i poté, co opadne hlavní povodňová vlna. Již nyní se ozývají firmy s nabídkami na financování dalšího chodu projektů. 

Autor: ČTK Foto: Karel Šanda

Další čtení

Steel Hunters začíná novou sezónu a přidá zdarma Battle Pass

Relax
29. 4. 2025

Soutěž o vstupenky na muzikál Jakoubek

Relax
28. 4. 2025

Nová perspektiva: Návrhářka Kladošová vytvořila dílo inspirované speciální edicí zařízení VEEV ONE

Relax
29. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ