Fernet oslaví devadesátiny. Po tuzemáku se prodává nejlépe

Relax
5. 6. 2017 06:00
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Hořký bylinný likér Fernet Stock, který v úterý oslaví "devadesátiny", zůstává už několik let za tuzemákem, dříve rumem, druhým nejprodávanějším produktem největší tuzemské likérky Stock v Plzni-Božkově. Jeho prodej v obchodech i restauracích a barech se drží pět let na zhruba stejné úrovni pod deseti miliony litrů ročně. Nejsilnější je tradičně klasický fernet, velmi úspěšná příchuť je citronová (vyráběná od roku 1997), řekl výrobní ředitel Stocku Filip Honsů. Podle požadavků marketingu i ročních období se vyrábějí další, jako hruška, máta a Z-Generation, tedy mango.

Podle ředitele jsou sice v ČR fernetů desítky, ale Fernet Stock stále s převahou vede. "Není obchod ani hospoda, kde by náš produkt neměli. Naopak budete těžko hledat konkurenční fernet," uvedl.

Stock jej vyváží pouze na Slovensko. "Je to hodně česká doména. Přišla z Itálie, ale že by se to pilo v Německu nebo Rakousku, tak to nevím," uvedl ředitel výroby.

V ČR je trvale velká obliba hořkých bylinných likérů, jako je fernet, becherovka nebo "myslivec". Fernet jako zvláštní nápoj, jemuž se před rokem 1989 říkalo "lak na rakve" nebo "dech mrtvé milenky", je podle něj lépe vnímaný a více chutná s vyšším věkem. "Pro lidi kolem 20 let jsou určené ochucené varianty, starší konzumenti už vědí, že ostrý fernet je třeba velmi dobrý na těžká jídla," řekl.

Proces výroby fernetu se podle Honsů neměnil určitě 30 let. "Macerát se vyrábí v Prádle (u Nepomuku), finální tekutina plus plnění probíhá v Plzni-Božkově," uvedl. Recept na plzeňský fernet, který je ze 14 bylin, hodně dovozových, je celých 90 let přísně chráněný. "Recept na výrobu macerátu, který se ještě v Božkově nějakým způsobem dodělává, znají jen dva lidé ve firmě," řekl. Recept má v trezoru generální ředitel a jednatelé firmy.

Před čtyřmi lety se snížilo procento alkoholu fernetu Stock ze 40 na 37,5. Firma to tehdy vysvětlila tím, že moderní konzumenti nechtějí tak silné nápoje. Ochucené fernety mají výrazněji nižší obsah alkoholu, a to kolem 30 procent podle příchutě.

Roční produkce plzeňského Stocku, který je součástí nadnárodní skupiny Stock Spirits Group, je posledních čtyři pět let mezi 34 až 36 miliony litrů za rok, zhruba dvě třetiny se prodají v ČR. Za loňský rok firma se zhruba stovkou lidí ve výrobě vyprodukovala kolem 350 druhů nápojů, v čemž jsou zahrnuté například všechny druhy balení nápojů. "Vyrobených tekutin je mezi 140 až 150 druhy. To se samozřejmě strašně mění, protože některé se dělají třeba jednou za dva roky, podle požadavků zákazníka, který to pak nějakou dobu prodává," uvedl ředitel.

Ze 150 druhů nápojů produkovaných v Plzni jich jsou k dostání na českém trhu zhruba dvě třetiny, zbytek jde na export. "Vyrábíme hodně italské produkty, na Slovensko, ale také do Kanady a USA, ale i něco na Tchaj-wan a tak dále," uvedl Honsů. Jednoznačně nejsilnější je kromě fernetu řada Božkov.

Autor: ČTK Foto: archiv , Robert Sedmík

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ