Historická Fantova kavárna se po letech opět otevře

Relax
30. 7. 2015 07:29
Indický kavárenský řetězec Café Coffee Day zahájí provoz ve Fantově kavárně.
Indický kavárenský řetězec Café Coffee Day zahájí provoz ve Fantově kavárně.

Po rekonstrukci se na pražském Hlavním nádraží znovu otevřela návštěvníkům Fantova kavárna. Prostor pod kupolí historické budovy provozuje indický kavárenský řetězec Café Coffee Day. Nabízí kávu, kterou firma sama pěstuje. Část secesní budovy, v níž kavárna sídlí, opravila italská společnost Grandi Stazioni, jež má za své investice do budov Hlavního nádraží objekt v pronájmu.

Kavárna nabízí místa u stolečků pod kupolí zdobenou malbami a sochami slavných českých tvůrců, další místa jsou v uzavřeném prostoru. Interiér kavárny vychází z podob dalších provozoven indického řetězce. Kavárna nemá své WC a její návštěvníci musejí použít toalety u příchodu k vlakům.

Vnitřní kavárna je vybavena nábytkem, který odkazuje ke známým kouskům designérů 20. století. Jsou v něm třeba křesla připomínající slavnou a dodnes vyráběnou Barcelonu Ludwiga Miese van der Rohe, jimiž je vybavena i brněnská vila Tugendhat. Ve Fantově kavárně však je kožené polstrování křesla posazeno na konstrukci dřevěné, nikoli ocelové, jak je tomu u originálu.

V prostorách kavárny byla původně odjezdová hala, později čekárna.

Řetězec Café Coffee Day má po celé Indii více než 1450 kaváren. V Česku má provozovny zejména v obchodních centrech, Fantova kavárna je jeho desátou pobočkou v tuzemsku. "Kavárna ve Fantově budově je naše první provozovna umístěná v tak jedinečné historické lokalitě v České republice. Spojují nás naše dlouhé tradice, neboť již více než 150 let se věnujeme pěstování špičkové kávy," uvedl při otevření kavárny Bharat Gowda, člen představenstva Café Coffee Day.

Hlavní nádraží v Praze je kulturní památkou. Kavárna byla původně odjezdová hala, později sloužila jako místo k posezení při čekání na vlak, ale je i památkou na architekta historické budovy nádraží Josefa Fantu. Je charakteristická vysokou kupolí, jejíž stěny zdobí typické secesní motivy i sochy připomínající česká města, do nichž v době vzniku nádraží vedla dráha z Prahy. Interiéry vyzdobili sochaři Stanislav Sucharda a Ladislav Šaloun.

Fantova kavárna po rekonstrukci.

Italská společnost Grandi Stazioni prostory nádraží opravuje od prosince 2006. Ve vstupní hale vystavěla nové odbavovací centrum, eskalátory, výtahy a řadu obchodů. Výměnou za rekonstrukci nádraží získala od Českých drah možnost budovu komerčně využívat po dobu 30 let. Na jaře požádala o prodloužení lhůty na obnovu Fantovy budovy, jež měla být hotová v říjnu 2016.

"Zatím jednáme, je třeba najít novou náplň pro využití budovy, která se po otevření nové budovy v 70. letech nepoužívá," řekl mluvčí firmy Martin Hamšík. Dokončení oprav Fantovy budovy je podle smlouvy z roku 2003 podmínkou pro prodloužení pronájmu prostor nádraží italské společnosti o dalších 30 let.

Vnitřek kavárny je vybaven nábytkem, který odkazuje ke známým kouskům designérů ze 20. století.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Šimánek Vít

Další čtení

Itálie - Benátky

Průzkum: Hitem dovolených bude u Čechů Itálie, Chorvatsko se propadlo

Relax
20. 5. 2025
Česká pošta vydala 20. ledna 2000 novou emisi světově proslulé poštovní známky z roku 1938 vyryté podle fotografie, na níž je první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk s tříletou Evou Neugebauerovou v náručí během návštěvy Žďáru nad Sázavou (viz č. 32573/4). Na sn. příležitostná obálka s podpisem - Eva Haňková - Neugebauerová.

Dívenka ze slavné známky s Masarykem oslaví sté narozeniny

Relax
20. 5. 2025
ilustrační foto

Příběh McDonald's: Od bratří McDonaldových ke globálnímu impériu

Relax
15. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ