Makový frgál Mileny Borošové z Karolinky ve Velkých Karlovicích na Vsetínsku zvítězil v soutěži o nejlepší tradiční valašský koláč. Soutěž je součástí Karlovského gastrofestivalu, který o víkendu přilákal do Beskyd desítky tisíc návštěvníků, letos se konal osmým rokem.
"Porotci v soutěži vybírali z 57 frgálů, nejvíc jich bylo tvarohových, přesto na prvních pěti místech skončily tři makové a dva hruškové," řekla mluvčí pořádajícího Resortu Valachy Martina Žáčková.
Jednapadesátiletá vítězka a autorka nejlepšího frgálu je sice profesionální kuchařkou, vede kuchyň v karolinské základní škole, soutěže se však zúčastnila poprvé. Přihlásila ji dcera. Borošová frgály peče 20 let, ale jen doma pro rodinu. Používá zděděný recept, který postupně vylepšuje. Používá různé náplně, nejčastěji však mák. "Tajemství je asi v surovinách, mám vlastní vajíčka, domácí mák od známých, používám kvalitní máslo, lepší mouku," uvedla vítězka.
Podle předsedy poroty Ladislava Frgala byly letos makové frgály chuťově vynikající. Postupem let podle něj dělají soutěžící stále lépe tvarované koláče, jejich kvalita se však kromě chuti brzy ukáže na řezu. Přihlášené frgály musejí splnit daná kritéria na pravý valašský frgál, tedy mít v průměru 30 centimetrů, váhu přibližně 600 gramů a vždy mít jen jednu náplň. Porotci hodnotili vzhled, chuť i vůni frgálů.
"Letos jsou opravdu povedené, málokterý si zaslouží o bod méně. Péct to uměli soutěžící vždy, dávají si ale více záležet na tom, co se hodnotí," řekla ČTK porotkyně Alena Pištěláková. Porotci ochutnávali také povidlové či ořechové frgály, letos chyběly netradiční náplně, v minulých ročnících pekaři přinesli například frgál zelný nebo fíkový. Letošní zajímavostí byly však dva takzvané zavíjané frgály, které mají tenkou vrstvu těsta přetaženou i přes náplň z horní strany koláče.
Velký zájem o frgály měli i návštěvníci gastrofestivalu, pořadatelský resort jich letos napekl asi 3800, další koláče prodávali jiní prodejci na farmářském trhu. V takzvané frgálové manufaktuře si lidé mohli pod vedením profesionálních pekařek sami vyzkoušet přípravu frgálů.
Festival nabídl o víkendu regionální speciality i pokrmy z jiných zemí, kuchařské show, řemeslný jarmark, barmanské večery i posezení s cimbálovými muzikami. Na galavečeřích hostují kuchařské osobnosti s michelinskou hvězdou, letos vařil šéfkuchař maďarské restaurace Borkonyha Ákos Sárközi a šéfkuchař pražské restaurace Field Radek Kašpárek. Lidé při festivalu navštěvují horské hotely, penziony a restaurace a ochutnávají jejich speciality v 3,5 kilometru dlouhém údolí Léskové.
Loni gastrofestival navštívilo 40 tisíc lidí, letos jich podle odhadů byl minimálně stejný počet. Lidé přijeli do Beskyd zejména v sobotu, kdy bylo slunečno. Přibylo také návštěvníku z nedalekého Slovenska.